Omán – bedeker

Omán – klenot Arabského polostrova

Omán je krajina plná histórie, prírodných krás a priateľských obyvateľov. Turistov priťahuje bohatou históriou, úchvatnými prírodnými krásami, veľkolepými pohoriami, nekonečnými púšťami a nádhernými plážami. Napriek tomu, že sa stáva obľúbenou turistickou destináciou, zachováva si tradičné orientálne čaro.

Základné informácie


Oficiálny názov:  Ománsky sultanát

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Hlavné mesto: Maskat (anglicky Muscat) – 0,8 milióna obyvateľov

Hlava štátu: od roku 1970 sultán Qaboos bin Said al Said, ktorý je aj predsedom vlády

Poloha:  v juhovýchodnej časti Arabského polostrova, pri Ománskom zálive a Arabskom mori. Na severe susedí so Spojenými arabskými emirátmi (dĺžka hranice 410 km), na západe so Saudskou Arábiou (676 km a na juhozápade  s Jemenom (288 km). Súčasťou Ománu sú dve enklávy Madha a Musanndam v SAE.

Rozloha: 309 500 km2, z toho 1 700 km pobrežia

Počet obyvateľov: 4,6 milióna (podiel cudzincov je asi 25%)

Náboženstvo: prevláda islam. Približne tri štvrtiny obyvateľov sa hlási k umiernenej ibadíjovskej odnoži islamu (ibadizmus), ktorú okrem iného charakterizuje tolerancia k iným náboženstvám. Sunniti a šiiti sú v menšine. Kresťanské, hinduistické a budhistické chrámy nie sú  v krajine výnimkou.

Jazyk: úradným jazykom je arabský jazyk, v obchodnom styku a doprave sa bežne používa aj anglický jazyk

Mena: ománsky rial (skratka R.O. alebo OMR), ktorý má 1 000 Baisas. 1 Rial je asi 2 EUR, resp. 1 EUR je 0,51 OMR. (Informujte sa prosím na recepcii alebo v banke na aktuálny kurz)

Časový posun: +2 hodiny oproti stredoeurópskemu  letnému času,

                            +3 hodiny oproti stredoeurópskemu zimnému času

 

Bezpečnosť v Ománe: Omán je z turistického hľadiska považovaný za bezpečnú krajinu

 

Podnebie: Omán má rôznorodú klímu, ktorá zodpovedá jeho geografickej rozmanitosti. Omán je možné rozdeliť do dvoch pásiem. Sever krajiny je v stredomorskom klimatickom pásme.

Južná časť krajiny v oblasti Dhofar  zachytáva v mesiacoch jún – september  monzúny z Indického oceánu. Monzún, lokálne nazývaný Khareef, svojimi bohatými dažďovými zrážkami rozzelená celú oblasť a bielou hmlou pokryje tamojšie hory. V tomto období je kúpanie v oceáne pre silné prúdy zakázané a miestne pláže sú uzavreté. Najlepšie obdobie na návštevu tohto regiónu sú mesiace október až apríl.

Vnútrozemie má  suché počasie s vysokými teplotami, ktoré môžu v lete vystúpiť až na 54⁰ C.

O krajine a jej obyvateľoch

 Juh Ománu – SALALAH (provincia Dhofar)

Je to oblasť s panenskými bielymi plážami, majestátne sa týčiacimi horskými masívmi, s kokosovými palmami a plantážami banánovníka. Donedávna zabudnutá časť Ománu sa stáva vyhľadávaným turistickým cieľom.

Zvláštnosťou tejto oblasti je „Khareef“, čo je miestny názov monzúnu, ktorý zasahuje Dhofar od polovice júna do konca septembra. Bohaté dažde prinášajú krajine sýtu zeleň. V tomto období sem prichádzajú na dovolenku návštevníci z oblasti Perzského zálivu, pre ktorých je dážď veľkou vzácnosťou a vítaným spestrením dovolenky.

Hlavným mestom oblasti je Salalah, druhé najväčšie mesto Ománu. Tu môžete navštíviť Múzeum j krajiny kadidla s rôznymi zaujímavými expozíciami, ktoré hovoria o histórii kadidla i Ománu.

Kadidlo, ktoré sa získava zo strom Boswelia sacra, bolo odjakživa spájané s Ománom a bolo i je dôležitou vývoznou komoditou.  Múzeum stojí na mieste niekdajšieho prístavu, z ktorého bolo kadidlo vyvážané do celého sveta. Používa sa rôzne neduhy. Pália ho na dezinfekciu vzduchu, proti komárom, ženy ho používajú na prevoňanie šatiek – hidžábov, používa sa v kozmetických prípravkoch, poznáme ho z našich kostolov  a dokonca sa mu pripisujú aj protirakovinové účinky.

Kadidlový strom

V Salalahu môžete vidieť mešitu sultána Qaboosa i jeho vznešený palác.  Zážitkom je návšteva uličiek starého trhu HAFFA Souq. Na každom kroku tu cítiť opojnú vôňu kadidla. Salalah nie je len história, ale aj moderné mesto, v ktorom aj moderná architektúra si zachováva tradičné prvky. Nakupovať môžete aj v modernom obchodnom centre Gardens Mall (bežne sa tiež nazýva Salalah Mall). Je to najväčšia nákupná galéria v Salalahu.  Nezabudnite navštíviť aj  archeologický park Al Balid, tvorený ruinami starobylého obchodného prístavu Zafar (Al-Balid). Park je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Oblasť Salalahu je miestom zelene a prírodných krás. Určite Vás prekvapí večne zelené údolie WÁDÍ DARBAT so stádami pasúceho sa dobytku.

     

Wádí Darbat

 

Za návštevu stojí rybárska dedina TAQAH, preslávená výrobou sušených sardiniek a starým dobre udržiavaným hradom.

Ďalším zaujímavým cieľom sú ruiny starovekého mesta SUMHARAN (známeho aj pod názvom Khor Rori). Podľa legendy sa tu nachádzal legendárny palác kráľovnej zo Sáby. Khor Rori bol tiež dôležitý prístav pre obchod s kadidlom. Žiadny návštevník Ománu by nemal vynechať UBAR, stratené mesto, ktoré pohltila púšť, podobne ako kedysi more Atlantídu. Po vykopávkach v roku 1992 bola lokalita zaradená k pamiatkam Svetového dedičstva UNESCO. Na spiatočnej ceste z Ubaru sa prejdite v prírodnom parku slávnych kadidlových stromov vo WÁDÍ DAWKA, ktorý je tiež zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO. Wádí Dawka je známe taktiež pod názvom Údolie  kadidlovníkov. Dôležitým cieľom turistov v oblasti Salahu je aj mesto MIRBAT. Mirbat bol kedysi hlavným mestom regiónu Dhofar a začiatkom Kadidlovej cesty. Je ideálnym miestom pre potápanie. Má krásne korálové útesy, zaujímavé vraky lodí a pestrý morský živor.

Sever Ománu

MASKAT – hlavné a najväčšie mesto Ománu ležiace v strategickej blízkosti Hormuzského prielivu. Bohatá história mesta sa odráža aj v jeho architektúre.  Od pevností Mirani a Al Jalali zo 16.storočia  po skvost súčasnej architektúry mešitu Sutan Qaboos Grand Mosque z roku 2001 a budovu opery Royal Opera House Muscat z roku 2011. Mešita sultána Qaboosa je hlavná náboženská stavba Ománu. Pojme až 20 000 veriacich. Nájdete v nej najväčší koberec na svete a druhý najväčší luster na svete (zdobený šesťstotisíc Swarowského krištáľmi).  Návšteva mešity je pre nemoslimov možná každý deň od ôsmej do jedenástej hodiny doobeda, s výnimkou piatku.  V opere je umiestnený najväčší orgán na svete.

Hlavná nákupná štvrť  sa nachádza v obchodnej zóne Al Qurum.  Oman Avenues Mall je najväčia obchodná galéria Ománu. Svoju činnosť zahájila v roku 2015 a poskytuje ideálne  prostredie na nakupovaniu, zábavu a kulinárske zážitky. Oplatí sa navštíviť aj tradičný arabský trh Muttrah Souq, kde nájdete korenie, šperky , textílie i parfumy.

Maskat je aj mestom múzeí. K najzaujímavejším patrí múzeum Bait Al Zubair  v starom Maskate, ktoré vlastní zbierku zbraní, tradičného oblečenia, domáceho zariadenia od súkromných zberateľov. V okolí múzea sa nachádza ománska dedina a souk.

 

Južne od Maskatu sa zastavte v Hawiyat Najm Sinkhole ( Bimmah Sinkhole). Je to takmer 70 m široká a dvadsať metrov hlboká diera spôsobená eróziou a naplnená slanou tyrkysovou vodou. Jazero je prepojene tajnými chodbami s oceánom, vzdialeným od jazera asi 600 m. Domáci veria, že jazero bola sformované meteoritom  Hawaiyat Najm, čo v preklade znamená Padajúca hviezda.

 

 Bimmah Sinhole

 

 Južne od Bimmah Sinhole objavíte WÁDÍ SHAB, jedno z najkrajších miest na plávanie v Ománe. Je to roklina medzi skalami lemovaná palmami a mnohí návštevníci hovoria o ňom ako o jednom z najkrajších miest v Ománe. Svojou krásou môže konkurovať WADI Shab južnejšie ležiace WÁDÍ TIWI so smaragdovými jazierkami.

Na ceste do Súru sa zastavte v starovekom mestečku QALHAT, ktoré je na Zozname svetového dedičstva UNESCO. V 13. storočí bol najdôležitejším obchodným prístavom Ománu a pred príchodom islamu aj jeho hlavným mestom. Z Qalhatu sa môžete pozrieť do Národného parku Al Saleel s hojnými porastami akácii. Park Al Saleel je domovom mnohých vzácnych živočíchov.  Žije tu napríklad gazela arabská, líška červená, sup, viac než 30 druhov vtákov, 8 druhov plazov a 166 druhov hmyzu.

Námorná minulosť a súčasnosť Ománu je spojená s mestom SÚR.  Z histórie je známe ako významné prístavné mesto. V 16. storočí za nadvlády Portugalcov sa stalo centrom obchodu s Indiou a Východnou Afrikou. Súr je najznámejším miestom v Perzskom zálive, kde sa ešte stavajú tradičné drevené lode z cédrového dreva. V  múzeu arabských plachetníc nájdete krásnu zrekonštruovanú  loď Fatih Al-Khair, postavenú v Súre pred stopäťdesiatimi rokmi.

Juhozápadne od Maskatu leží NIZWA, jedno z najstarších miest v Ománe. Kedysi bola centrom náboženstva, vzdelávania, umenia a obchodu.  Má strategickú polohu na križovatke ciest spájajúcich vnútrozemie s Maskatom a južným Ománom. Okoliu Nizwy dominuje pevnosť napojená na starú mešitu. Po obvode mesta si všimnite tradičný zavlažovací systém falaj Daris  (jeden z piatich kolektívne zapísaných do zoznamu svetového dedičstva UNESCO). Falaj Daris je najväčšia stavba svojho druhu v Ománe. Dnes je NIzwa prosperujúce mesto lákajúce turistov historickou pevnosťou, mešitou a tradičnými trhmi s keramikou.  40 km od Nizwy sa nachádza BAHLA  s najstaršou pevnosťou v Ománe, ktorá pochádza z 13. storočia. Mesto je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Pevnosť a mesto sú obkolesené 12 km dlhými hradbami. Väčšina budov je postavená z tradičnej hlinenej tehly, niektoré budovy sú stovky rokov staré. Bahla je známa aj výrobou keramiky a čiernou mágiou. Vedľa Bahly sa rozprestiera hrad JABREEN, ktorý patrí k najkrajším hradom v Ománe. Masívna trojposchodová budova bola postavená v polovici 17.storočia.

Archeologické náleziska BAT, AL_CHUTM a AL-AJN sú dôkazom o osídlení severného Ománu už v dobe kamennej. Oblasť sa stala pre svoju mimoriadnu hodnotu roku 1988 súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tieto náleziská sa nachádzajú v pohorí AL HADŽAR, len niekoľko desiatok kilometrov od najvyššieho ománskeho vrchu Džabal aš-Šam (Jebel Shams, 2 980 m n.m.),  zhruba 3 hodiny jazdy z Ománu. JEBEL SHAMS (slovensky  „Slnečná hora“) sa vypína pri strhujúcom kaňone, neďaleko pevností Bahla a Nizwa. Najbližším väčším sídlom v blízkosti Jebel Shams je vzdušnou čiarou 15 km vzdialená Al Hamra. Jebel Shams má dva vrcholy – severný a južný. Letné teploty tu dosahujú okolo 20 stupňov, v zime sa pohybujú okolo nuly. Na severnú vyššiu špičku sa nedostanete, lebo tam stoja budovy ománskej armády. Verejne dostupný je o 12 m nižší južný vrchol. Cesta vedie cez fascinujúcu krajinu, cez horské dediny a terasovité polia. Na vrchol Jebel Shams turistov láka dramatický výhľad na Wadi Ghul ( Wadi an Nakhur), ománsku obdobu amerického Grand Canyonu, ktorý je jediným hlbším kaňonom ako ten v Ománe.

80 km západne od Maskatu leží BARKA. Turisti sem prichádzajú, aby zažili atmosféru pravých ománskych trhov s rybami, ovocím a zeleninou.

Netreba zabúdať ani na ďalší klenot Ománu – púšť, ktorá pokrýva veľkú časť jeho územia. Romantický ráz púštnym oblastiam dodávajú oázy, jazierka a dokonca aj vodopády. Najväčšie púšte sú Al Whahibah sands na východe a pieskové duny  Rub’ Al Khali púšte (alebo Empty Quarter) na západe. Na púšti možno pozorovať najkrajšie východy a západy slnka.

 

Najkrajšie pláže Ománu

Pláž Al Qurum v Maskate patrí medzi najobľúbenejšie pláže v Ománe. Je v blízkosti nákupných centier a hotelových rezortov. Má dĺžku 4 km a je vhodná na dlhé prechádzky. Početné palmy chránia návštevníkov pre ostrým slnkom.

Pláž Khalouf  sa nachádza južne od mesta Maskat. Táto rozsiahla pláž s piesočnými dunami je príjemná na kúpanie a oddych. Spestrením sú plameniaky a rybárske lode.

Pláž Ras Al Hadd  približne 60 km od mesta Súr. Pri jej brehoch je veľa stroskotaných lodí. Pláž je v súčasnosti chránenou rezerváciou, v ktorej korytnačky znášajú svoje vajíčka. Pláž je tvorená malebnými zálivmi a skalnatými formáciami.

Pláž Ras Al Jinz je nielen obľúbeným miestom na kúpanie a odpočinok, ale aj jedinečnou lokalitou  hniezdenia chránenej zelenej korytnačky Chelonia mydas.

Pláž Ad Dahariz – krásna pláž s bielym pieskom sa nachádza v oblasti Salalahu. Je ideálnym miestom na odpočinok na pláži a na vodné športy.

Pláž Rakhyut – široká piesočná pláž v oblasti Dhofar, južne od Salalahu.

Sultán Qaboos bin Said al Said

Ešte v šesťdesiatych rokoch 20. storočia bol Omán zaostalou krajinou . Hoci je Omán krajinou plochou pripomínajúca Nemecko, mal len jednu školu, jednu nemocnicu s dvanástimi lôžkami a jediná asfaltová cesta mala dva kilometre. Krajine vládol sultán Said Bin Tajmúr. Proti nemu vypuklo v roku 1962 neúspešné povstanie. Z trónu ho zvrhol až v roku 1970 jeho dvadsaťosemročný syn Qaboos, ktorý študoval vo Veľkej Británii. Poslal otca do Britského exilu a rozhodol sa, že krajinu zreformuje. Vďaka bohatým zásobám ropy a zemného plynu sa mu to v krátkom čase aj podarilo. Za necelých štyridsať rokov jeho vlády  Omán vybudoval takmer 17-tisíc kilometrov spevnených ciest, má kvalitné zdravotníctvo, viac ako tisíc škôl a prestížne univerzity.  Sultán Qaboos zmodernizoval krajinu a obyvateľom doprial vysokú životnú úroveň. Zdravotníctvo i školstvo je na vysokej úrovni a je pre občanov Ománu zadarmo. Dohnal susedný Dubaj. Nestavajú tu však mrakodrapy. Tie sultán zakázal, aby zachoval tradičnú architektúru. Hoci sultán nie je žiaden demokrat, ľudia ho milujú. Je vládca, ktorý sa vzorne stará o svoj ľud. Dokonca aj politický odporcovia ho rešpektujú ako vynikajúceho človeka, vodcu a politika. Titul sultána je dedičný. Sultán je však bezdetný a vzhľadom na jeho vysoký vek (narodil sa 18.11.1940)  obyvatelia Ománu majú obavy, čo bude po jeho smrti a kto bude jeho nástupcom. Vraj existuje dobre uschovaný list, do ktorého sultán Qaboos napísal meno svojho nasledovníka.

Postavenie žien v Ománe

V Ománe majú ženy volebné právo len od deväťdesiatych rokov 20. storočia a dnes už bežne navštevujú univerzity, kde ich počet už dokonca prevyšuje počet študentov mužského pohlavia. Dievčatá pripisujú vzdelaniu dôležitosť, chcú študovať a nikto im v tom nebráni. A po skončení vzdelávania sa väčšina dievčat okamžite zaradí do pracovného života. Zahalené chodiť nemusia, nikde taký predpis nie je. Väčšina však nosí šatku na hlave.

Ománska kuchyňa

Je jednoduchá a používa len niekoľko základných surovín a korením. Jej základom je ryža a mäso.

Ako príloha k mnohým jedlám sa podáva tenká chlebová placka Rukhal . Obľúbeným nápojom je slaný nápoj z podmaslia laba alebo jogurtové nápoje s kardamonom a pistáciami. Za ochutnávku stoja miestne ďatle.

Šuva – je národným jedlom. Je to jahňacie mäso korenené cudzokrajnými koreninami, osolené, naolejované a pečené na uhlíkoch zahrabané v zemi.  Pripravuje sa počas sviatkov a jeho príprava je zároveň aj spoločenskou udalosťou. Podáva sa s ryžou.

 

Mandilaham – je pečené jahňacie koleno, ktoré pripomína naše pečené bravčové koleno.

 

Maqbus – je jedlo, ktorého základom je šafranová ryža varená spolu s okoreneným mäsom.

 

Mashuai – je jedlo z pečenej tresky, ktorá sa podáva s ryžou ochutenou citrónom.

 

Chalva – sladkosť vyrábaná z ďatlí, medu a lokálne vyrobenej vody z ruží. Je veľmi sladká a Ománčania ju milujú.

 

Kahva (kahwa) alebo Khava (khawa) – tradičná káva pripravovaná v džezve z čerstvo upražených kávových zŕn s kardamónom.

 

 

 

 

Praktické informácie

 

Podmienky vstupu do krajiny

Pre vstup do krajiny je potrebný cestovný pas s platnosťou ešte 6 mesiacov po plánovanom návrate z Ománu a príslušné vízum.

 

Občania slovenskej republiky pri ceste do Ománu môžu požiadať o elektronické víza prostredníctvom oficiálnej webovej stránky https://evisa.rop.gov.om/.  Po zaregistrovaní sa do systému, výbere typu víz a zadaní osobných údajov je žiadateľ vyzvaný zaplatiť vízum platobnou kartou a následne dostane potvrdenie na zadaný e-mail.  Zatiaľ je možné získať vízum aj na letiskách po príchode do krajiny.

 

Zastupiteľský úrad

SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné veľvyslanectvo SR v egyptskej Káhire.

 

Embassy of the Slovak Republic

3, Adel Husein Rostom

Cairo 11794, Egypt

 

Tel.: +20 233358240, +20 233357544, +20 233376901

Mobil: +201000060968 – po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja (iba v prípade núdze)

E-mail: emb.cairozv.sk

 

  1. apríla 2011 bol otvorený prvý honorárny konzulát SR v ománskom Maskate. Do funkcie honorárneho konzula bol uvedený šejk Mohammed Suleiman Al-Harthy, generálny riaditeľ významnej ománskej podnikateľskej skupiny Al-Harthy Group.

Address:             House 5748, Way 1580, Madinat Al-Ilam, Muscat, Oman

Telephone:        00968 24 60 1505 - office

Mobil:                  00968 993 16996

Fax:                       00968 24 24601518

 

E-mail: info@slovakconsulate.com

               alharthy@alharthy.com

 

Očkovanie

Pre Omán nie je predpísané žiadne povinné očkovanie. Odporúča sa však (tak ako aj napríklad pre dovolenku v Stredomorí) očkovanie proti hepatitíde A a B, vhodná je aj kontrola vášho očkovania proti tetanu.

 

Letiská a dĺžka letu

Omán dve medzinárodné letiská – Maskat a Salalah.

Priamy let z Bratislavy trvá 6 hod. 40 minút.

 

Colné a devízové predpisy:

Osobné veci podliehajú kontrole. Bez poplatku za clo môžete do krajiny doviesť maximálne 400 ks cigariet, 2 litre vína alebo 1 liter liehovín (len nemoslimovia nad 21 rokov), 100 ml parfumu.  Môžete doviesť maximálne 10 ks dátových a mediálnych nosičov (videokazety, DVD, CD, Blu ray disky, USB kľúče a pod.).  Na nich nesmie byť erotika, pornografia a náboženská propaganda. Colné orgány môžu ich obsah kontrolovať. Pozor treba dávať aj pri dovoze kníh a časopisov, pre ktoré platia tie  isté obmedzenia.

Dovoz a vývoz peňazí je neobmedzený.  Je nutné však deklarovať hotovosť, šperky alebo drahé kamene  a pod, ktorých hodnota presahuje 6 tisíc ománskych rialov.

Prísne zakázaný je dovoz erotických a pornografických materiálov v akejkoľvek podobe, drog (aj semená a časti konope) a narkotických látok. Obchod s drogami sa v Ománe trestá smrťou.

Dovoz zbraní a streliva je povolený v obmedzenom množstve  len na základe dopredu vyžiadanej špeciálnej licencie.

POZOR: medzi narkotiká sa počítajú aj niektoré lieky, ktorých použitie je v Ománe zakázané. Ak takéto lieky musíte nevyhnutne užívať, odporúča sa zobrať so sebou lekársky predpis.

 

Z Ománu smiete do EU vyviesť na osobu od 17 rokov nasledujúci tovar:  1 liter liehovín alebo 2 litre vína (len osoba nemoslimského vyznania nad 21 rokov), 200 kusov cigariet, 50 kusov cigár alebo 250g tabaku a tovar v hodnote nepresahujúcej 400 €.

 

 

 

 

Oblečenie a spoločenská etiketa

Hoci je Omán tolerantná krajina, turisti musia dbať na dodržiavanie určitých pravidiel. Ženy by mali mať na verejnosti vždy zakryté kolená a ramená. Na úrady a do štátnych nemocníc Vás bez dodržania týchto pravidiel nevpustia. Ochranka Vás pošle prezliecť. To isté sa vzťahuje aj na mužov.

V rámci areálu hotela a v rezortoch sa tolerujú aj obtiahnuté šortky, minisukne, trička bez rukávov a odhalené ramená. V reštaurácii je však takéto oblečenie nežiadúce.

Pre oblečenie pri návšteve mešity platia takéto pravidlá: pre mužov dlhé nohavice, košeľa s dlhým rukávom a pre ženy – sukne alebo šaty do členky alebo dlhé nohavice, blúzka alebo sveter s dlhými rukávmi a pokrývka hlavy.

Opaľovanie „hore bez“ nie je povolené. Bikiny na plážach sú povolené.

Čím viac turistov do Ománu prichádza, tým sa viac skracujú rukávy a nohavice, čo sa domácim nepáči. Nedávajú to však najavo, skôr sa posťažujú polícii a tá vám slušne vysvetli pravidlá obliekania v Ománe.

Škaredý pohľad si môžete vyslúžiť od domácich a prinajhoršom výstrahu od polícii aj za prejavy náklonnosti medzi mužom a ženou, ku ktorým patrí  aj napríklad držanie sa za ruky na verejnosti. I keď v rámci rezortov už vidieť čoraz častejšie domáce páry držiace sa za ruky počas prechádzky...

 

Domácej žene nesmiete nikdy podať ruku, iba v prípade, že vám ju podá ona. Vždy podávame pravú ruku. Ľavá ruka je podľa islamu nečistá ruka. Podanie rúk medzi mužmi je bežné a medzi priateľmi k pozdravu patrí aj objatie.

 

Pri pozvaní na návštevu je vhodné doniesť darček.

 

Pitná voda

Voda z vodovodu nie je určená na pitie, ale na umývanie zubov a sprchovanie.  V rezortoch sa nemusíte báť kociek ľadu v nápojoch. Vyrábajú sa z destilovanej alebo prevarenej vody.

Na pitie používajte balenú vodu.  V Ománe sa pod minerálnou vodou myslí tichá voda (bez kysličníka uhličitého). Ak si prajete vodu s bublinkami, objednajte si „Soda“.

 

Zdravotná starostlivosť

Zdravotníctvo v Ománe je na veľmi dobrej úrovni, pričom prevažujú štátne kliniky. Pre domácich je zdravotná starostlivosť zadarmo. Medzi SR a Ománom neexistujú žiadne dohody o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti občanom SR, preto odporúčame uzavrieť pred cestou poistenie liečebných nákladov v zahraničí.

V každom meste a jeho štvrtiach nájdete viacero lekárni. Sú označené ako Pharmacy. Niektoré z nich sú otvorené 24 hodín denne. V ománskych lekárňach dostať všetky bežné lieky, i keď často pod iným menom.

 

Mena a peniaze

Oficiálnou menou je  ománsky rial (OMR) = 1000 bajsa.

Návštevníci Ománu by mali byť pripravení na to, že dovolenka je tu finančne náročnejšia ako napr. v Spojených arabských emirátoch. Sú tu totiž spravidla vyššie ceny služieb, potravín a ďalšieho tovaru.

Pri ceste do Ománu si so sebou nezabudnite zobrať väčšiu hotovosť v USD alebo EUR. Peniaze vymeníte v hoteloch, zmenárňach alebo bankách bez poplatku. Potvrdenie o výmene si dobre uchovajte, budete ho potrebovať pri spätnej výmene na letisku pred odchodom z krajiny. Naše banky ománsku menu nevykúpujú. Banky v Ománe sú otvorené denne okrem piatku, soboty a sviatkov od 8:00 do 13:00 hod.

V hoteloch a kamenných obchodoch môžete platiť tiež platobnými kartami.

 

Prepitné

Na rozdiel od iných arabských krajín nie je v Ománe prepitné tak rozšírené. V reštauráciach a hoteloch je však vhodné prejaviť svoju spokojnosť prostredníctvom prepitného. Odmenení ho radi prijmú. Tu je niekoľko odporučení jeho výšky: nosičovi kufrov 0,50 OMR, chyžnej cca. 7,00 OMR za týždeň, čašník cca. 7,00 OMR/ týždeň. Pri platbách v hotovosti zaokrúhľujte smerom na hor. Prepitné sa dáva aj vodičovi a sprievodcov na výletoch, ak ste boli s jeho službami spokojní.

 

Elektrický prúd

V krajine je zavedené napätie 220 – 240 V, 50 Hz. V hoteloch sú trojpólové zásuvky (typ G) s okrúhlymi alebo štvorhrannými otvormi, pri ktorých budete potrebovať adaptér. Nie je problém kdekoľvek si ho zakúpiť alebo zapožičať na recepcii.

 

 

Taxi

Taxi si môžete objednať prostredníctvom recepcie alebo vonku jednoduchým zamávaním. Odporúčame ešte pred nastúpením do taxíka dojednať si cenu jazdného, lebo ománske taxíky nemajú taxametre. Autá taxi služby sú v Ománe bielo-žltej farby a všetky sú klimatizované.

 

Fajčenie

Aj v Ománe platí zákaz fajčenia na uliciach a verejných priestoroch ako aj na pláži a v hoteloch. Informujte sa prosím na recepcii alebo u delegáta na pravidlá fajčenia vo vašom hoteli.

 

Nakupovanie a suveníry

Najväčším zážitkom je nakupovanie na miestnych trhoviskách (souqoch). Nájdete na nich bohatú ponuku tovarov a neopísateľnú atmosféru tvorenú pokrikujúcimi a dohadujúcimi sa trhovníkmi a zmesou vôní korenín a kadidla.

Najčastejšími suvenírmi z Ománu sú arabské odevy, typické ománske dýky (khanjar), vodné fajky, kadidlo a príslušenstvo na jeho pálenie, korenie, káva s kardamónom,  šperky zo striebra a zlata, rôzne koreniny, džezvy na prípravu kávy, ománske ďatle, parfumy  a pistácie.

 

Hovoríte po arabsky?

V Ománe sa hovorí arabsky. Je to jazyk veľmi ťažký. Skúste sa naučiť zopár slov, vaši hostitelia to ocenia.

 

Slovensky

Arabsky

Ahoj.

Marhaba.

Dobré ráno.

Sabaha l-hair .

Dobrý deň.

Yawmun sa id.

Dobrý deň.

Salam aleikum.(odpoveď aleikum salam)

Ahoj, Čau, dovidenia (pri rozlúčke).

Maʿa s-salamah.

áno

naʿam

nie

OK

ḥasanan

ďakujem

šukran

prosím

afwan

To ma mrzí.

ʾana āsif.

Koľko?

Kam ?

Kedy?

Emta?

Kde je?

Fén?

lekár

tabib

auto

sayara

banka

masraf

čln

markab

autobus

autobis

prístav

mina

letisko

matar

polícia

šorta

reštaurácia

matam

jeden

wahid

dva

itnán

tri

taláta

štyri

arbaa

päť

chamsa

šesť

sitta

sedem

sabaa

osem

tamánja

deväť

tisaa

desať

aašara