Popis hotela
Termíny a ceny
Hodnotenia / Recenzie

Veľká cesta Mexikom

11.02. - 25.02. Vybrať iný termín
-8%
2 708 €
konečná cena za os.
Žiadne skryté poplatky
  • doprava letecky doprava letecky

Mexico City • Teotihuacan • Puebla • Oaxaca • Tichý oceán - Puerto Angel • San Cristobal de las Casas • Aqua Azul • Palenque • Yucatán • Tulum • Chichén Itzá

Prvé voľné termíny mojej dovolenky
11.2. - 25.2.2021
14 nocí
2 707,63 €
11.2. - 25.2.2021
14 nocí
2 707,63 €
15.3. - 29.3.2021
14 nocí
2 707,63 €
15.3. - 29.3.2021
14 nocí
2 707,63 €

Program zájazdu

1. deň: odlet z Prahy s prestupom. Prílet do mesta Mexico City vo večerných hodinách, potom transfer do historického centra mesta a ubytovanie v hoteli. Nocľah. 
2. deň: po raňajkách prehliadka dominánt centrálneho námestia Constitución s budovami Palacio Nacional, metropolitná katedrála a obradné centrum Aztékov. Hlavným veľkorysým bulvárom prejdeme do Antropologického múzea, ktoré sústredí najlepšie zbierky mexických predkolombovských kultúr na svete. Nasleduje prejazd asi 50 km za mesto k najväčšej archeologickej zóne – Teotihuacán (prezývané Mesto bohov), ktorému dominuje „trieda mŕtvych“ a pyramídy Slnka a Mesiaca. Spoločná prehliadka centra, ktoré zaniklo skôr, ako sa ujali vlády nad okolítým územím Aztékovia. Večerný návrat do mesta. Nocľah. 
3. deň: ráno odchod do mesta Puebla okolo sopiek Iztaccíhuatl a Popokatépetl so zastávkou na prekvapujúce raňajky v horách. Návšteva Puebly, ktorá si zachovala koloniálny pôvab vďaka viac ako 70 kostolom a množstvom ďalších historických stavieb, ich fasády sú zdobené pestrými, ručne maľovanými kachličkami. Popoludní prechádzka medzi kaktusmi v biosférickej rezervácii Tehuacan, navečer príjazd do mesta Oaxaca a ubytovanie v hoteli. Nocľah.
4. deň: po raňajkách návšteva kultového centra údolia Oaxaca – pyramídy, ktoré vystavali Zapotékovia a Mixtékovia na plošine kopca Monte Alban. Dochované štruktúry stavieb a pradávnych reliéfov spolu s unikátnou polohou prináša naozaj mimoriadny zážitok. Nasleduje prehliadka okolitých údolí so zastávkou na plantážach agáve, kde sa vyrába stále obľúbenejší Mezcal - pálenka s „červom“, a obed na dedinskej haciende. Popoludní návrat do mesta, prehliadka malebného centra Oaxaca, jeho trhov alebo voľno na pozorovanie ruchu a atmosféry námestia. Nocľah.
5. deň: skoro ráno prejazd (s prestávkami cca 7 hodín) cez krásne pohorie Sierra Madre del Sur veľmi rozmanitou krajinou k najkrajším plážam na pobreží Tichého oceánu. V ďalekých oblastiach okolo rybárskeho prístavu Puerto Angel, do dnešného dňa málo zasiahnutým cestovným ruchom, objavíte ideálne miesto na odpočinok a načerpanie energie. Ubytovanie v hoteli na pláži. Nocľah. 
6. deň: celodenné voľno na pieskovej, cez kilometer dlhej pláži, na ktorej vychádza a zapadá slnko do Tichého oceánu alebo fakultatívne krátky výlet do malej prírodnej rezervácie, kde sa vydáte na loďke medzi mangrovníkmi za krokodílmi a vodným vtáctvom. Teplý oceán s veľkými vlnami poskytuje nádherné kúpanie, zábavu a úchvatné pozorovanie od úsvitu až do súmraku. Nocľah.
7. deň: ďalší čas pre odpočinok a relaxáciu na skutočne nádhernom mieste alebo fakultatívne výlet člnom na oceán za pozorovaním morských živočíchov (delfíny, korytnačky a prípadne aj veľryby). Cestou kúpanie a šnorchlovanie v krytých zátokách a samozrejme rybárčenie. Fantastické pokrmy pre trosečníkov. V podvečer prejazd do Tehuantepecu k prenocovaniu. Nocľah.
8. deň: ráno pokračuje putovanie do veľmi atraktívneho štátu Chiapas - území s najvyšším percentom pôvodných kmeňov. Cieľom je tradičná indiánska metropola San Cristobal de Las Casas, ale cestou ešte zastávka pri grandióznom kaňone Sumidero. Vyhlásená prírodná atrakcia na divokej rieke Grijalva ponúka možnosť výletov motorovým člnom medzi vysoké skaliská až 1000 m. Na večer ubytovanie v historickom centre San Cristobalu – malebného koloniálneho mesta v horách. Krátka prechádzka na zorientovanie a niečo dobrého na večeru. Nocľah.
9. deň: po raňajkách prehliadka pešej zóny s rušným životom a návšteva pestrofarebného trhu s množstvom exotického ovocia, zeleniny, korenia a kvetín. Potom výlet do čiastočne autonómnych domorodých oblastí, kde doposiaľ prevláda tradičný spôsob života, odevov a rituálov. Indiánska dedinka, ochutnávka miestnej jednoduchej kuchyne a pre záujemcov kratší peší výlet na posvätnú horu. Popoludní návrat do mesta a voľno k nákupom alebo k mlsaniu miestnych dobrôt. Nocľah.
10. deň: po raňajkách odchod smer Palenque. Cestou krásnym pohorím strávite popoludnie pri efektných kaskádach Aqua Azul na rieke Shumul–Ha. Podľa aktuálnych podmienok možnosť výletu pozdĺž rieky k mohutným vodopádom s doprovodom miestneho indiána s mačetou alebo „len“ prechádzky po okolí a osviežujúce kúpanie v kúzelnej „modrej vode“ pretekajúca bujnou tropickou vegetáciou. Popoludní obed v lone tropickej prírody a príjazd do mesta Palenque, ubytovanie v hoteli a nocľah.
11. deň: dopoludnia prehliadka starých mayských chrámov v Palenque – jedných z najkrajších pyramíd tzv. „El Mundo Maya“ (mayského sveta). Džungľa behom storočia pohltila 98% stavieb kedysi mocného mestského štátu. Záhady vzostupu a pádu tejto neuveriteľnej civilizácie lákajú vedcov a návštevníkov z celého sveta rovnako ako staroveká architektúra a prírodná rezervácia, v ktorej je možné pozorovať opice a tukany. Neskôr prejazd na polostrov Yucatán k pobrežiu Karibiku. Neskoro večer ubytovanie v hoteli v Tulume. Nocľah.
12. deň: celý deň v tyrkysových vodách pri Karibskom mori. Raj plný kokosových paliem, slnka a bieleho piesku. Kúpanie na najkrajších prírodných plážach, odpočinok, dlhé prechádzky, alebo možnosť nahliadnutia pod morskú hladinu pri najväčších korálových útesoch na západnej pologuli, s možnosťou videnia plno farebných rybičiek. Na večeru do výbornej reštaurácie s bohatým výberom mäsa a morských plodov. Nocľah.
13. deň: ranná prehliadka starobylého prístavu Tulum, pyramíd vystavaných na útesoch Karibiku. Ešte jeden deň relaxácie na najkrajších plážach Karibiku. Možnosť výletu k niektorej z „cenote“ - unikátny prírodny úkaz s osviežujúcim kúpaním. Návšteva krasovej jaskyne zatopenej sladkou vodou je skutočným zážitkom a stále viac vyhľadávanou atrakciou. Popoludní prejazd do mestečka Valladolid. Nocľah.
14. deň: poznávanie rovinatého štátu Yucatán, kde sú kľudné dedinky a prírodné rezervácie Rio Lagartos na pobreží Mexického zálivu. Výlet člnom úzkou zátokou, kde sú magrovníky a je domovom 395 pozorovaných druhov vtáctva, vrátane najväčšej mexickej kolónie plameniakov ružových zhruba 40 000 jedincov. Na záver mayská bahenná kúpeľ a kúpeľ v sladkej vode. Pri obede výborná príležitosť ochutnať plody mora. Popoludní zastávka v typickej dedinke s krásnou prírodnou „cenote“. Osviežujúci kúpeľ, nádherný zážitok. Nocľah v blízkosti Chichén Itzá. Nocľah.
15. deň: po raňajkách spoločná prehliadka pyramíd Chichén Itzá, najvýznamnejšej a najnavštevovanejšej archeologickej zóny na polostrove Yucatán, ktorá bola zvolená novodobým divom sveta. Pyramídy zasvätené kmeňovým bohom, ihrisko na pelotu, observatórium, veľká obetná studňa „cenote“, chrám bojovníkov a mnoho ďalších stavieb bolo kedysi centrom zaniknutej mayskej kultúry. Popoludní presun na letisko do Meridy, odlet do Mexiko City a nasleduje let do Prahy s prestupom.
16. deň: prílet do Prahy.

Minimálny počet účastníkov

Minimálny počet účastníkov

14
Čítať viac
Doprava

Doprava

letecky z Prahy

Čítať viac
Stravovanie

Stravovanie

raňajky

Čítať viac

Poznámky

Cena nezahŕňa: 1 lôžková izba za príplatok  (cca 480 EUR), vstupy cca 50 USD, strava mimo raňajkok cca 300 USD, fakultatívne výlety cca 75 USD, prepitné pre upratovačky, prepitné pre vodiča cca 20 USD /osoby an konci zájazdu

Minimálny počet účastníkov: 14
Zmena programu vyhradená.

Poznámky

program 14. dňa môže byť zmenený s ohľadom na aktuálne podmienky.

Komfort a bezpečnosť na ceste
Náš dopravný partner disponuje najmodernejšími autobusmi, ktoré sú cez satelit stále pod dohľadom dispečingu. Ten tiež zaisťuje aktuálne dopravné informácie pre optimalizovanie plánovanej trasy, aby bola čo najrýchlejšia, pododlná a bezpečná. Profesionálny šoféri sú starostlivo vyberaní s dôrazom na znalosť oblastí, do ktorých sa cestuje, schopnosť predvídať možné riziká a pozornosť a starostlivosť, ktoré venujú klientom.

Ktorý z termínov si vybrať?


Do Mexika je možné určite cestovať celoročne, ALE JE TU pár  INFORMÁCIÍ, aby ste si mohli vybrať ten najlepší termín. Príťažlivosť tejto destinácie násobne rastie v období našej jesene, zimy a jari. Odletieť zo sychravých šedivých dní do  slnkom prevoňaného a farebného Mexika je ten najlepší nápad.
Obdobie dažďov (nie sú to monzúnové lejaky) končí v októbri, potom je obloha väčšinou modrá, vody Karibského mora i Tichého oceánu sú vyhriate na teplotu okolo 30 stupňov a po výdatných dažďoch bude krajina este niekoľko týždňov svieža a zelená. V karibskej oblasti však ešte môžu hroziť menšie tropické  búrky a hurikány. Začiatkom novembra môžete zažiť veľmi zaujímavé mexické sviatky "mŕtvych".
O teplotu vody a  vzduchu nemusíte mať obavy ani behom zimných mesiacov, i keď  v nadmorskej výške centrálneho Mexika môže  byť v noci a ráno dosť chladno. Studené fronty zo severe tu dokážu zraziť teplotu až ku nule.  Cez deň sa však vďaka stabilnému podnebiu oteplí na veľmi príjemných 25 stupňov a  na pobreží ešte o niečo viac. Pri  Karibiku  je však počasie veľmi rozmarné tak ako  v apríli u nás.
Vegetácia je však s výnimkou tropických oblastí už  suchá a  stromy, ktoré sa zbavili lístia, začínajú už začiatkom februára kvitnúť. Aká krása! Koncom februára sa tiež konajú  pestré zábavné karnevaly.
V marci začína rýchla  jar. Dlhšie dni, viac slnka, teplejšie noci, koncom apríla vrcholí obdobie sucha. Hniezdia vtáky, dozrieva skvelé tropické ovocie ako papaya a  mango. Taktiež na karibskom pobreží je už spoľahnutie na počasie a sezóna je už v plnom prúde. 
Čo budem jesť?

Mylná a  hlboko zakorenená predstava o pálivej mexickej kuchyni v mysliach ľudí pretrváva, kým autentickú stravu neochutnajú. Ponuka jedál je v Mexiku tak široká,že môžete jesť prakticky to isté, na čo ste  zvyknutí. Miešané vajíčka na raňajky, kávu, čaj alebo kakao. Kurča, rezeň, alebo cestoviny na obed, a samozrejme dobrú polievku, čo trebárs zeleninový vývar?
Bolo by však chybou neochutnať niečo menej konvenčné či prípadne si jedlo nepriostriť pikantnými omáčkami, ktoré sú vždy na stole.
Tradičným základom mexickej kuchyne je  kukurica, z ktorej sa robia placky - tortily. Plnia sa  najčastejšie syrom - quesadillas, alebo nadrobno nakrájaným mäsom so zeleninou - tacos, či s omáčkou a  smotanou - enchiladas. Ešte  tradičnejšie sú tamales (v banánovom liste  alebo kukuričnom šúpolí varené cesto s kuracím mäsom a s omáčkou zo zelených, nie nezrelých paradajok alebo červených paprík).
Ďalej  vás  čaká množstvo  výborného ovocia, čerstvé ovocné šťavy, ryby, krevety a  iné morské živočíchy, pečené prasiatko na pomarančoch alebo zmrzlina, Platano Frito (vyprážaný banán) a  domáce  torty ako dezert všetkého druhu.
Bolo by toho ešte viac, ale od toho budete mať v pätách sprievodcu, ktorý vám poradí a odporučí, objednať si podľa vašej aktuálnej chute.
Čoho sa obávať?

V súvislosti s Mexikom sa u nás bohužiaľ skloňuje v prvom rade kriminalita spojená s vojnou drogových kartelov proti armáde či polícii. Aký to ma vplyv na život v krajine a na cestovný ruch? Možno povedať, že minimálny, pretože sa väčšina násilností odohráva v pohraničných oblastiach s USA, ako sú Ciudad Juarez, Matamoros alebo Tijuana. Určite problémy síce sú aj v letoviskách ako Acapulco a Cancún, ale tu ako keby išlo o dva rozdielne svety. Násilie súvisiace s bojmi o zisky na drogových obchodoch ide mimo  turistiku a všedný život obyvateľov. Však svedčí o tom i obrovský počet turistov (cez 3 milióny), ktorí každoročne navštívia práve Cancún a  priľahlú Riviera Maya, aby tu v pokoji a v pohode strávili svoju vysnívanú dovolenku.
Keď  cestujeme mimo veľkých miest alebo letovísk, čakajú nás cestou občas vojenské kontroly, ktoré však autobus s turistami takmer nezdržia. Majú zabrániť transportu narkotík, prevozu zbraní a  peňazí, ktoré s tymto veľkým biznisom súvisia. Vždy sa ale stretnete s veľmi pohodovou priateľskou atmosférou, ktorá vám umožní užiť si v pokoji krásy a  pohostinnosť Mexika.
Po zdravotnej stránke sa nemusíte prehnane obávať nebezpečných nástrah. Hygiena aj zdravotná starostlivosť  sú na pomerne vysokej úrovni a počet turistov, ktorých postihnú zažívacie problémy, sa stále zmenšuje. Očkovanie pred cestou do Mexika je len odporúčané našimi strediskami, nie povinné, preto záleží na každom z Vas, ako naložíte so zdravotnou  prípravou, samozrejme i  s ohľadom na svoj zdravotný stav.
Hodnotenia klientov: 3.2 / 6
{{ review.name }}
{{ review.name }}
Nenechajte si ujsť: {{ review.bubble }}
{{ review.rating }}
{{ review.recommendation ? 'Odporučil by svojim známym' : 'Neodporučil by svojim známym' }}
Typ dovolenky: {{ review.type }}
Cestoval: {{ review.readable_date }}
{{ review.text }}