Hotel
Informácie
Termíny a ceny

Veľká cesta Mexikom

09.10. - 23.10.
Vybrať iný termín
Cena
2 833 € -8%
Žiadne skryté poplatky
  • doprava letecky doprava letecky
Prvé voľné termíny
zobraziť viac
9.10. - 23.10.2018
14 nocí
2 832,68 €
9.10. - 23.10.2018
14 nocí
2 832,68 €
13.11. - 27.11.2018
14 nocí
2 832,68 €
13.11. - 27.11.2018
14 nocí
2 832,68 €
Mexico City • Teotihuacan • Puebla • Oaxaca • Tichý oceán - Puerto Angel • San Cristobal de las Casas • Aqua Azul • Palenque • Yucatán • Tulum • Chichén Itzá

Program zájazdu

1. deň: odlet z Prahy s prestupom. Prílet do mesta Mexico City vo večerných hodinách, potom transfer do historického centra mesta a ubytovanie v hoteli. Nocľah.
2. deň: Po raňajkách prehliadka Antropologického múzea, ktoré sústredí najlepšiu zbierku predmetov predkolombovských kultúr z územia Mexika na svete. Nasleduje prejazd asi 50 km za mesto k najväčšej archeologickej zóne – Teotihuacán (prezývanému mesto bohov), ktorému dominuje „trieda mŕtvych“ a pyramídy Slnka a Mesiaca. Spoločná prehliadka centra, ktoré bolo opustené skôr, ako sa ujali vlády nad okolítým územím Aztékovia. Po neskorom obede návrat do mesta a prehliadka dominánt centrálneho námestia s budovami Palacio Nacional, katedrálou a obradným centrom Aztékov. Nocľah.
3. deň: ráno odjazd do mesta Puebla okolo sopiek Iztaccíhuatl a Popokatépetl so zastávkou na prekvapujúce raňajky na horách. Puebla si zachovala koloniálny pôvab vďaka viac ako 70 kostolom a množstvom ďalších historických stavieb, ich fasády sú zdobené farebnými, ručne maľovanými kachličkami. Popoludní prechádzka medzi kaktusmi v biosférickej rezervácii Tehuacan, navečer príjazd do mesta Oaxaca a ubytovanie v hoteli. Nocľah
4. deň: po raňajkách návšteva kultového centra údolia Oaxaca – pyramídy, ktoré vystavali Zapotékovia a Mixtékovia na plošine kopca Monte Alban. Dochované štruktúry stavieb a pradávnych reliéfov spolu s unikátnou polohou prináša naozaj mimoriadny zážitok. Nasleduje prehliadka okolitých údolí so zastávkou na plantážach agáve, kde sa vyrába stále obľúbenejší Mezcal - pálenka s „červom“, a obed na dedinskej haciende. popoludní návrat do mesta, prehliadka malebného centra Oaxaca a jeho trhov, alebo voľno na pozorovanie ruchu a atmosféry námestia. Nocľah
5. deň: skoro ráno prejazd (s prestávkami cca 7 hodín) cez krásne pohorie Sierra Madre del Sur veľmi rozmanitou krajinou k najkrajším plážam na pobreží Tichého oceánu. V ďalekých oblastiach okolo rybárskeho prístavu Puerto Angel, do dnešného dňa málo zasiahnutým cestovným ruchom, objavíte ideálne miesto na odpočinok a načerpanie energie. Ubytovanie v hoteli na pláži. Nocľah.
6. deň: celodenné voľno na nádhernej pieskovej, cez kilometer dlhej pláži, na ktorej vychádza a zapadá slnko do Tichého oceánu, alebo fakultatívne krátky výlet do malej prírodnej rezervácie, kde sa vydáte na loďke medzi mangrovníkmi za krokodílmi a vodným vtáctvom. Teplý oceán s veľkými vlnami poskytuje nádherné kúpanie, zábavu a úchvatné pozorovanie od úsvitu až do súmraku. Nocľah.
7. deň: Ďalší čas pre odpočinok a relaxáciu na skutočne nádhernom mieste alebo fakultatívne výlet člnom na oceán za pozorovaním morských živočíchov (delfíny, korytnačky a prípadne aj veľryby). Cestou kúpanie a šnorchlovanie v krytých zátokách a samozrejme rybárčenie. Fantastické pokrmy pre trosečníkov. V podvečer prejazd do Tehuantepec k prenocovaniu. Nocľah.
8. deň: ráno pokračuje putovanie do veľmi atraktívneho štátu Chiapas - území s najvyšším % pôvodných kmeňov. Cieľom je tradičná indiánska metropola San Cristobal de Las Casas, ale cestou ešte zastávka pri grandióznom kaňone Sumidero. Vyhlásená prírodná atrakcia na divokej rieke Grijalva ponúka možnosť výletov motorovým člnom medzi vysoké skaliská až 1000 m. Na večer ubytovanie v historickom centre San Cristobalu – malebného koloniálneho mesta v horách. Krátka prechádzka na zorientovanie a niečo dobrého na večeru. Nocľah.
9. deň: Po raňajkách prehliadka pešej zóny s rušným životom a návšteva pestrofarebného trhu s množstvom exotického ovocia, zeleniny, korenia a kvetín. Potom výlet do čiastočne autonómnych domorodých oblastí, kde doposiaľ prevláda tradičný spôsob života, odevov a rituálov. Indiánska dedinka, ochutnávka miestnej jednoduchej kuchyne a pre záujemcov kratší peší výlet na posvätnú horu. Popoludní návrat do mesta a voľno k nákupom alebo k mlsaniu miestnych dobrôt. Nocľah.
10. deň: po raňajkách odchod smer Palenque. Cestou krásnym pohorím strávite popoludnie pri efektných kaskádach Aqua Azul na rieke Shumul–Ha. Podľa aktuálnych podmienok možnosť výletu pozdĺž rieky k mohutným vodopádom s doprovodom miestneho indiána s mačetou alebo „len“ prechádzky po okolí a osviežujúce kúpanie v kúzelnej „modrej vode“ pretekajúca bujnou tropickou vegetáciou. Popoludní obed v lone tropickej prírody a príjazd do mesta Palenque, ubytovanie v hoteli a nocľah.
11. deň: Dopoludnia prehliadka starých mayských chrámov v Palenque – jedzny z najkrajších pyramíd tzv. „El Mundo Maya“ (mayského sveta). Džungľa behom storočia pohltila 98% stavieb kedysi mocného mestského štátu. Záhady vzostupu a pádu tejto neuveriteľnej civilizácie lákajú vedcov a návštevníkov z celého sveta rovnako ako staroveká architektúra a prírodná rezervácia, v ktorej je možné pozorovať opice a tukany. Neskôr prejazd na polostrov Yucatán k pobrežiu Karibiku. Neskoro večer ubytovanie v hoteli v Tulum. Nocľah.
12. deň: Celý deň v tyrkysových vodách pri Karibskom mori. Raj plný kokosových paliem, slnka a bieleho piesku. Kúpanie na najkrajších prírodných plážach, odpočinok, dlhé prechádzky, alebo možnosť nahliadnutia pod morskú hladinu pri korálových útesoch na západnej pologuli, s možnosťou videnia plno farebných rybičiek. Na večeru do výbornej reštaurácie s bohatým výberom mäsa a morských plodov. Nocľah.
13. deň: Ranná prehliadka starobylého prístavu Tulum, pyramíd vystavaných na útesoch Karibiku. Ešte jeden deň relaxácie na najkrajších plážach Karibiku. Možnosť výletu k niektorej z „cenote“ - unikátny prírodny úkaz s osviežujúcim kúpaním. Návšteva krasovej jaskyne zatopenej sladkou vodou je skutočným zážitkom a stále viac vyhľadávanou atrakciou. Popoludní prejazd do mestečka Valladolid. Nocľah. 
14. deň: Poznávanie rovinatého štátu Yucatán, kde sú kľudné dedinky a na pobreží Mexického zálivu unikátne prírodné rezervácie Río Lagartos. Výlet člnom, úzkou zátokou, kde sú magrovníky a je domovom 395 pozorovaných druhov vtáctva, vrátane najväčšej mexickej kolónie plameniakov ružových ,,zhruba,, 40 000 jedincov. Na záver mayská bahenná kúpeľ a kúpeľ v sladkej vode. Pri obede výborná príležitosť ochutnať plody mora. Popoludní zastávka v typickej dedinke s krásnou prírodnou „cenote“. Osviežujúci kúpeľ, nádherný zážitok. Nocľah v blízkosti Chichén Itzá. Nocľah.
15. deň: Po raňajkách spoločná prehliadka pyramíd Chichén Itzá, najvýznamnejšej a najnavštevovanejšej archeologickej zóny na polostrove Yucatán, ktorá bola zvolená novodobým divom sveta. Pyramídy zasvätené kmeňovým bohom, ihrisko na pelotu, observatórium, veľká obetná studňa „cenote“, chrám bojovníkov a mnoho ďalších stavieb bolo kedysi centrom zaniknutej mayskej kultúry. Popoludní presun na letisko do Meridy, odlet do Mexiko City a nasleduje let do Prahy s prestupom.
16. deň: Prílet do Prahy.
Minimálny počet účastníkov

Minimálny počet účastníkov

15
Zobraziť viac
Doprava

Doprava

letecky z Prahy
odlet z Viedne na vyžiadanie
Zobraziť viac
Stravovanie

Stravovanie

raňajky
Zobraziť viac

Poznámky

program 14. dňa môže byť zmenený s ohľadom na aktuálne podmienky.

Ktorý z termínov si vybrať?

Do Mexika je možné určite cestovať celoročne, ALE JE TU pár  INFORMÁCIÍ, aby ste si mohli vybrať ten najlepší termín. Príťažlivosť tejto destinácie násobne rastie v období našej jesene, zimy a jari. Odletieť zo sychravých šedivých dní do  slnkom prevoňaného a farebného Mexika je ten najlepší nápad.
Obdobie dažďov (nie sú to monzúnové lejaky) končí v októbri, potom je obloha väčšinou modrá, vody Karibského mora i Tichého oceánu sú vyhriate na teplotu okolo 30 stupňov a po výdatných dažďoch bude krajina este niekoľko týždňov sviežo zelená. V karibskej oblasti však este môžu hroziť menšie tropické  búrky a hurikány. Začiatkom novembra môžete zažiť veľmi zaujímavé mexické sviatky "mŕtvych".
O teplotu vody a  vzduchu nemusíte mať obavu ani behom  zimných mesiacov, i keď  v nadmorskej výške centrálneho Mexika môže  byť v noci ráno dosť chladno. Studené fronty zo severu tu dokážu zraziť teplotu až ku nule.  Cez deň sa však vďaka stabilnému podnebiu oteplí na veľmi príjemných 25 stupňov a  na pobreží ešte o niečo viac. Pri  Karibiku  je však počasie veľmi rozmarné tak ako  v apríli u nás.
Vegetácia je však s výnimkou tropických oblastí už  suchá a  stromy, ktoré sa zbavili lístia, začínajú už začiatkom februára kvitnúť. Aká krása! Koncom februára sa tiež konajú  pestré zábavné karnevaly.
V marci začína rýchla  jar. Dlhšie dni, viac slnka, teplejšie noci, koncom apríla vrcholí obdobie sucha. Hniezdia vtáky, dozrieva skvelé tropické ovocie ako papaja a  mango. Taktiež na karibskom pobreží je už spoľahnutie na počasie a sezóna je už v plnom prúde. 

Čo budem jesť?

Mylná a  hlboko zakorenená predstava o pálivej mexickej kuchyni  v mysliach ľudí pretrváva, kým autentickú stravu neochutnáte. Ponuka jedál je v Mexiku tak široká,že môžete jesť prakticky to isté, na čo ste  zvyknutí. Miešané vajíčka na raňajky, kávu, čaj alebo kakao. Kurča, rezeň, alebo cestoviny na obed, a samozrejme dobrú polievku, čo trebárs zeleninový vývar?
Bolo by však chybou neochutnať niečo menej konvenčné či  prípadne si jedlo priostriť pikantnými omáčkami, ktoré sú vždy  na stole a pre Mexiko tak typické.
Tradičným základom mexickej kuchyne je  kukurica, z ktorej sa robia placky - tortily. Plní sa  najčastejšie syrom - quesadillas, alebo nadrobno nakrájaným mäsom so zeleninou - tacos, či s omáčkou a  smotanou - enchiladas. Ešte  tradičnejšie sú tamales (v banánovom liste  alebo kukuričnom šúpolí varené cesto s kuracím mäsom a  s  omáčkou zo zelených, nie nezrelých paradajok alebo červených paprík).
Ďalej  vás  čaká množstvo  výborného ovocia, čerstvé ovocné šťavy, ryby, krevety a  iné morské živočíchy, pečené prasiatko na pomarančoch alebo zmrzlina, Platano Frito (vyprážaný banán) a  domáce  torty ako dezert všetkého druhu.
Bolo by toho ešte viac, ale od toho budete mať  v pätách sprievodcu, ktorý vám odporučí, objednať si podľa vašej aktuálnej chute.

Čoho sa obávať?

V súvislosti s Mexikom sa u nás bohužiaľ skloňuje v prvom rade kriminalita, spojená s vojnou drogových kartelov proti armáde či polícii. Aký to ma vplyv na život v krajine a  na cestovný ruch? Možno povedať, že minimálny, pretože sa väčšina násilností odohráva v pohraničných oblastiach s USA, ako sú Ciudad Juarez, Matamoros alebo Tijuana. Určite problémy síce sú aj  v letoviskách ako Acapulco a  Cancún, ale tu ako keby išlo o dva rozdielny svety. Násilie súvisiace s bojmi o zisky na drogových obchodoch ide mimo  turistiku a  všedný život obyvateľov. Však svedčí o tom i  obrovský počet turistov (cez 3 milióny), ktorí každoročne navštívia práve Cancún a  priľahlú Riviera Maya, aby  tu v pokoji a v  pohode strávili svoju vysnívanú dovolenku.
Keď  cestujeme mimo veľkých miest alebo letovísk, čakajú nás cestou občas vojenské kontroly, ktoré však autobus s turistami takmer nezdržia. Majú zabrániť transportu narkotík, prevozu zbraní a  peňazí, ktoré s tymto veľkým biznisom súvisia. Vždy sa ale  stretnete s veľmi pohodovou priateľskou atmosférou, ktorá vám  umožní užiť si v pokoji krásy a  pohostinnosť Mexika.
Po zdravotnej stránke sa nemusíte prehnane obávať nebezpečných nástrah. Hygiena aj zdravotná starostlivosť  sú   na pomerne vysokej úrovni a  počet turistov, ktorých  postihnú  zažívacie problémy, sa stále zmenšuje. Očkovanie pred cestou do Mexika je len odporúčané našimi strediskami, nie povinné, preto záleží na každom z Vas, ako naložíte so zdravotnou  prípravou, samozrejme i  s ohľadom na svoj zdravotný stav.

Hodnotenia klientov

{{ review.name }}
{{ review.name }}
Nenechajte si ujsť: {{ review.bubble }}
{{ review.rating }}
{{ review.recommendation ? 'Odporučil by svojim známym' : 'Neodporučil by svojim známym' }}
Typ dovolenky: {{ review.type }}
Cestoval: {{ review.readable_date }}
{{ review.text }}
Najlepšie ponuky zájazdov priamo do Vášho emailu

Prihlásením na odber newslettera vyjadrujete súhlas so spracovaním Vašich osobných údajov v súlade s nariadením GDPR