Bývanie v jaskyni je pre väčšinu z nás už nepredstaviteľné, no aj napriek tomu ešte aj dnes slúžia niektoré jaskyne ako hotely. A to je dobre. Návštevníkom totiž ponúkajú neopakovateľné zážitky. V tomto článku sa za nimi vyberieme do Ameriky, Austrálie či do Turecka, ktoré jaskynnými hotelmi doslova prekypuje.

jaskynne-hotely

Beckham Creek Cave Lodge

Americký štát Arkansas sa môže jaskynným príbytkom Beckham Creek Cave Lodge chváliť široko-ďaleko.

Ubytovacie zariadenie ponúka štyri jaskynné izby, pričom každá z nich má vlastnú kúpeľňu. Okrem toho si môžete prichystať niečo chutné v obrovskej kuchyni alebo si vyjsť na balkón a pokochať sa okolitou prírodou.

Unikát nájdete v okolí národného lesa Ozark a rieky Buffalo, vďaka čomu môžete prežiť nielen príjemné chvíle v jaskynných izbách, ale zároveň môžete svoj voľný čas venovať turistike, rybolovu či kanoistike.

Aj keď návštevníkov obklopuje luxus, príjemný pocit z nadštandardu umocňuje samotné bývanie v útrobách prírody. Jasným dôkazom sú kvapľové dekorácie či znížené nerovnomerné stropy.

Cappadocia Cave Suites

Minimálne taký luxus ako v americkom jaskynnom hoteli ponúka aj turecké zariadenie Cappadocia Cave Suites.

Hoci sa apartmány označujú ako jaskyne, nenájdete ich v podzemí. Ide o kamenné komíny, ktoré sú typické pre tento región.

cappadocia-cave-suites

Majiteľ Bora Özkök ešte v roku 1998 kúpil jeden z komínov, neskôr získal ďalšie dva. Dnes prevádzkuje celkovo 36 izieb.

Ak sa rozhodnete pre takýto druh ubytovania, môžete si vybrať izbu s krbom, niektoré majú aj obývaciu časť. Samozrejmosťou je súkromná kúpeľňa.

jaskynna-izba-kapadociaV V Kapadócii nájdete mnoho jaskynných hotelov

Travellers Cave Pension

V tureckej časti Kapadócia ešte zostaneme. Penzión Travellers Cave je síce vybudovaný z kameňa, ale zvonku pôsobí ako typická južanská stavba.

Až po vstupe zistíte, že je to niečo viac. Nízke stropy, dvere z dreva a malé okienka pripomínajú skôr rozprávku než realitu.

S dnešnou modernou dobou hotel spája komfort, ktorý návštevníkovi určite nebude chýbať. Hotel má v ponuke izby ako pre dvojice, tak aj pre rodiny s deťmi.

K dokonalému zážitku prispieva aj výhľad na mesto Göreme, v ktorom hotel sídli.

mesto-goremeMesto Göreme s typickými kamennými komínmi

Desert Cave Hotel

Hotel Desert Cave v Južnej Austrálii už svojím názvom naznačuje, že nepôjde o hocijaké ubytovacie zariadenie.

Aj keď môžeme povedať, že izby sa nachádzajú v jaskyniach, zemský povrch pokrýva púšť.

Storočná história hotela súvisí s hľadačmi opálu. Tí si často budovali svoje príbytky pod zemou, ktorá zabezpečuje prirodzenú kontrolu tepla.  

Umberto Coro začal v 80. rokoch podľa tohto príkladu budovať Desert Cave Hotel. Po jeho smrti ho dokončili jeho potomkovia.

O tom, že v týchto jaskynných priestoroch sa dá plnohodnotne žiť, svedčí aj fakt, že okrem izieb so štandardným vybavením tu nájdete kaviareň, reštauráciu či herňu.

Hotel Desert Cave získal národnú cenu za rozvoj turizmu.

Gamirasu Cave Hotel

Kapadócia je región jaskynných hotelov. Gamirasu Cave Hotel nájdete taktiež v tejto lokalite, konkrétne v obci Ayvali neďaleko mesta Urgup.

obec-ayvali-kappadokiaObec Ayvali v Kapadócii

Nielenže ide o unikátnu stavbu z prírodných materiálov, pozostatky histórie robia toto miesto ešte atraktívnejšie.

K hotelu, ktorý za čias Byzantskej ríše slúžil ako úkryt pre mníchov, patrí kostol z jedenásteho storočia a taktiež sa využíva pôvodná kuchyňa a jedáleň z tohto obdobia.


Ak si doprajete luxus kráľovského apartmánu, ku ktorému patrí aj jakuzzi, obsluha vám bude k dispozícii celý deň.

Le Grotte Della Civita

Talianske mesto Matera, európske mesto kultúry pre rok 2019, je atraktívne najmä vďaka unikátnym jaskynným príbytkom. Od roku 1993 je mesto zapísané v zozname dedičstva UNESCO.

matera-talianskoMesto Matera v Taliansku

Hotel Le Grotte Della Civita sa nachádza v najstaršej časti mesta. Návštevníci si môžu vybrať spomedzi osemnástich obývacích jednotiek – od klasických izieb až po luxusné apartmány s rozlohou 130 metrov štvorcových.

 

In the wake of reckless urban development policies, an Italian named Daniele Kilhgren saw an opportunity to improve models of development to sustain the authentic character of certain Southern Italian cities. The idea? To establish a new paradigm for repurposing ancient quarters, with the mission to “restore dignity and respect” to otherwise forgotten locations and their culture, while being economically viable for both the promoting party and the territory at large. The result in Matera? @sextantio le Grotte della Civita, a hotel in a cave with the allure of a sanctuary. Uncover it with us! Link in bio. ⠀ —⠀ #uncovrtravel #travellikealocal #activelifestyle #travel #slowtravel #travelexperiences #traveldeeper #puglia #basilicata #sicily #franciacorta #costabrava #cotedazur #provence #danielekihlgren #wine #winetasting #winery #winelover #winetour #wineclub #winemaking #wineenthusiast #winetrip #danielekihlgren #legrottedellacivita #basilicata #sextantio #matera⠀

Príspevok, ktorý zdieľa UNCOVR Travel (@uncovrtravel),

Večera v dobovej jedálni, ktorá kedysi slúžila ako kostol, je pri zapálených sviečkach zážitkom, ktorý sa tak často neopakuje.

mohlo by vás zaujímať

Čítať článok
8.5.2019
17223
Jedinečné miesto uprostred Oravskej priehrady: 6 dôvodov, prečo navštíviť Slanický ostrov

Na Slanickom ostrove síce nenájdete pieskovú pláž ani ideálne podmienky na šnorcholovanie. Jeho návštevu však určite neoľutujete.

Čítať článok
12.6.2017
8899
Stále viac turistov láka tajuplná Transylvánia. Prečo volia dovolenku v Rumunsku?

Ak neviete, kam sa vybrať na dovolenku autom, bývalé Sedmohradsko nesklame dobrodruhov ani rodinné výpravy.