Súostrovie Madeira zoskupuje štyri ostrovy, pričom iba dva sú obývané. Porto Santo láka na kilometre zlatistého pobrežia, Madeira sa okrem krásnych pláží pýši historickým dopravným prostriedkom a podobnosťou s Islandom.

ponta-de-sao-laurenco-madeiraPonta de Sao Lourenco, Madeira

Keďže pri dovolenkových destináciách je pre mnohých návštevníkov najdôležitejšou informáciou, kde sú pekné pláže, rozhodli sme sa tento článok rozdeliť na dve časti. V prvej sa venujeme najkrajším miestam súostrovia Madeira, kde si môžete užívať more.

pohlad-madeira

V druhej časti sme vybrali zopár vychytených lokalít, ktoré lákajú turistov pre niečo iné. Ukážeme vám tradičné bývanie a vezmeme vás aj do prírody. O tom však až neskôr.

Najkrajšie pláže na Madeire a Porto Santo

Pláž Ribeira Brava (Divoká rieka) leží v rovnomennom 12-tisícovom meste na juhu ostrova Madeira. O tom, že ide o pekné miesto, svedčí aj fakt, že pláž je označená modrou vlajkou.

Samozrejmosťou sú kaviarne, reštaurácie či bary, kde si môžete oddýchnuť a načerpať novú energiu.

ribeira-brava-madeiraRibeira Brava

Podobne ako Ribeira Brava, aj pláž Machico nesie názov podľa mesta a takisto ju nájdete na Madeire. No čo ju od prvej spomínanej pláže odlišuje, je pôvod. Totižto pláž bola umelo vybudovaná. To však neznamená, že je menej atraktívna. Skôr naopak. Lokalitu vyhľadáva množstvo turistov a dôvodom je práve zlatistý piesok, ktorý sem doviezli z Maroka.

plaz-machico-madeiraPláž Machico

Výhodou je aj blízkosť letiska, ktoré je od pláže vzdialené približne dvadsať minút autobusom. Takže ak nechcete po prílete dlho čakať, kým objavíte nejaké pekné prímorské mesto, Machico je tou správnou voľbou.

machico-madeira

Madeira má aj menšiu podobnosť s Islandom. Keď sa vyberiete na severozápad ostrova, objavíte dedinu Porto Moniz. Jej najväčšou atrakciou sú prírodné bazény, ktoré vznikli stuhnutím sopečnej lávy. Čistotu bazénov zabezpečuje prirodzené prúdenie morskej vody.

pohlad-porto-maniz-madeiraPohľad na dedinu Porto Moniz a rovnomenné bazény

Okrem príjemného prostredia sa nám páči aj to, že areál má bezbariérový vstup a pre deti je vybudovaný samostatný bazén.

prirodne-bazeny-porto-maniz-madeiraPrírodné bazény v Porto Moniz

Teraz sa na chvíľku vyberieme na ostrov Porto Santo, kde je najväčším lákadlom deväťkilometrové zlatisté pobrežie na juhu. Nemožno sa teda diviť, že Porto Santo inak nazývajú aj Zlatý ostrov.

pobrezie-porto-santo-madeiraPobrežie Porto Santo v blízkosti Vila Baleira

O ostrove sa hovorí, že sa tu okrem leňošenia pri mori nedá nič robiť. No ak ste práve typ, ktorému takáto dovolenka vyhovuje, ostrov vám odporúčame všetkými desiatimi.

lenosenie-pri-mori-madeira

Čo robiť na Madeire?

Po krásnych plážach nahliadneme do iných kútov ostrova Madeira. Ako prvé sme vybrali tradičné domy v obci Santana.

tradicne-domy-santana-madeiraTradičné domy v obci Santana

Ak ste čítali náš článok o Islande, určite si spomeniete na príbytky s trávnatými strechami. Na Madeire nájdete niečo podobné, rozdiel je však v tom, že domy majú namiesto trávy na streche slamu.

Pre zaujímavosť uvádzame, že takéto budovy slúžili nielen ako obydlia, ale rovnaký vzhľad mali aj hospodárske budovy pre zvieratá.

A keď už tu budete, nezabudnite sa prejsť lesom Laurissilva, ktorý patrí do zoznamu UNESCO.

les-laurissilva-madeiraLes Laurissilva

Neďaleko od Santany sa tiež nachádza Pico Ruivo – najväčší vrch na Madeire. Chodníkov, ktoré vedú na kopec, je viacero. Najpopulárnejšou a zároveň najnáročnejšou cestou je prechod z vrchu Pico do Arieiro.

pico-ruivo-madeiraPohľad na Pico Ruivo – najväčší vrch na Madeire

Výlet, ktorý trvá približne šesť hodín, vás poriadne preverí. A to nielen preto, že budete tak dlho kráčať, ale aj vzhľadom na to, že terén tvoria tunely, strmé svahy a hrebene.

prechod-z-pico-arieiro-madeiraPrechod z Pico Arieiro

Do nášho turistického zoznamu sme vybrali aj tropickú záhradu Monte Palace, v ktorej nájdete tisícky druhov rastlín. Zozbieral ich podnikateľ José Berardo a v roku 1991 otvoril záhradu pre verejnosť.

tropicka-zahrada-monte-palace-madeiraTropická záhrada Monte Palace

Dnes tu nájdete nielen rastliny, ktoré sú typické pre Madeiru, ale mnoho druhov pochádza z Afriky či Ázie. V lokalite sa im darí vďaka priaznivým klimatickým podmienkam.

Na záver článku nám ešte nedá nespomenúť atrakciu, ktorú nikde inde nenájdete. V meste Funchal (hlavné mesto ostrova Madeira) sa ešte v 19. storočí začali používať prútené tobogany. Ide o netradičné prútené kreslá, ktoré sú pripevnené na kovové lyže, vďaka čomu sa môžu spúšťať po povrchu.

prutene-tobogany-madeira

Nebolo by na tom nič zvláštne. Kurióznosť však spočíva v tom, že kreslá slúžili na prepravu po cestách. Pýtate sa, aký to malo všetko zmysel? Odpoveď je prostá. Prútené tobogany mali urýchliť presun z bodu A do bodu B.

atrakcia-v-doprave-madeira

„Dopravné prostriedky“ obsluhujú dvaja muži v slamených klobúkoch a bielych odevoch. Dnes je jazda v toboganoch iba atrakciou a jedným z poznávacích znakov ostrova.

A čo vy, zviezli by ste sa? :-)

madeira-banner

mohlo by vás zaujímať

Čítať článok
16.10.2017
19904
Kávičkári všetkých zemí, vycestujte. Vybrali sme pre vás 9 najkrajších kaviarní v Európe

Pozrite si 9 európskych kaviarní s naozaj veľkolepými interiérmi. Jedna je aj v našom hlavnom meste.

Čítať článok
15.1.2019
12232
Romantické Toskánsko: Miesta, ktoré treba navštíviť. Jedlá, ktoré treba ochutnať

Najväčší región Talianska láka nielen neuveriteľným prírodným a kultúrnym bohatstvom, ale i gastronómiou.