Koberce na letiskách majú svoj význam. Podvedome zlepšujú náladu pasažierov. A to vyhovuje nielen im, ale aj predajcom v letiskových obchodoch.

koberce-na-letiskach

Ešte predtým, ako si uvedieme pravé dôvody, sami si odpovedzte na jednu otázku. Je pre vás príjemnejšie mať v obývačke podlahu či koberec?

U nás určite vyhráva koberec, ktorý by nepokrýval celú miestnosť, ale bol by dostatočne veľký na to, aby sme ho využili na vysedávanie pri krbe alebo na hranie sa s deťmi.

A presne to isté, čo chceme dosiahnuť umiestnením koberca doma v obývačke, chcú docieliť aj pracovníci letísk.

Jednoducho povedané, koberce majú u pasažierov pred odletom vyvolať pocit útulnosti, radosti a pokoja. Majú im navodiť dojem, že sú v bezpečí a pripomínať im domov. Aký to má význam?

Koberce na letiskách, vďaka tomu, ako dokážu ovplyvniť ľudské podvedomie, majú zmierniť strach z letu (koberce sa prevažne umiestňujú pri odletových bránach), upokojiť pasažierov a navodiť im dobrú náladu. Zároveň by im mali spríjemniť dlhé čakanie na letisku.

prijemne-cakanie

Druhý dôvod taktiež súvisí s pocitmi, ktoré koberce vyvolávajú. Ide totiž o to, že ak sú pasažieri spokojní a šťastní, míňajú viac peňazí v letiskových obchodoch, čo, samozrejme, vyhovuje najmä prevádzkovateľom týchto zariadení.

prijemne-nakupovanie

Koberec ako ikona

Náš článok by nebol úplný bez zmienky o koberci na medzinárodnom letisku v Portlande (štát Oregon).

Na požiadanie letiska navrhla firma SRG tento koberec ešte v roku 1987. Pracovníci letiska chceli zmierniť hluk, ktorý vytvárali kolieska kufrov. Taktiež mal u cestujúcich, ktorí sa do Portlandu vrátili, vyvolať pocit, ktorý sa dá opísať iba dvomi slovami – som doma.

Dizajnérov inšpiroval pohľad z kontrolnej veže. Preto na tyrkysovom podklade uvidíte kolmé čiary, ktoré znázorňujú severné a južné letiskové dráhy.

koberec-ako-ikonaLetisko v Portlande

Koberec sa stal natoľko známy, že na Instagrame nájdete vyše 100-tisíc príspevkov s označením #pdxcarpet (PDX je skratka letiska).

O jeho popularite svedčí aj to, že sa začali vyrábať tričká, svetre či ponožky s týmto vzorom.

Carpets for Airports

Novinár George Pendle cestoval z Newarku do Londýna, no jeho let mal meškanie. Po tom, ako sa mu zunovalo pitie alkoholu, začal sledovať koberec v čakacej hale. A presne vtedy mu skrsla myšlienka fotiť letiskové koberce. V rozhovore pre CNN povedal, že po nástupe do lietadla bol z neho iný človek.

To sa stalo v roku 2002, no až v roku 2009 spustil projekt Carpets for Airports, kde zverejňuje svoje úlovky.

V už spomínanom rozhovore z roku 2015 Pendle hovoril o stovke kobercov, ktoré boli v tom čase zverejnené, a ďalších dvesto mali zaradiť do katalógu. Viete si teda predstaviť, koľko letísk tento muž navštívil. :-)

Zberateľ je proti tomu, aby bolo na letisku niečo iné než koberec. Na otázku novinára, či koberec vypovedá niečo o tej-danej krajine, Pendle odpovedal: „Letiskový koberec vám povie všetko.“

letiskovy-koberec

Ako príklad uviedol koberec na letisku Changi v Singapure. Podľa neho vzhľad tohto koberca pripomína pohľad z budov v historickom centre Down Core.

Takže keď budete najbližšie letieť, zapozerajte sa aj na letiskový koberec. Prípadne si ho aj odfoťte. :-)

mohlo by vás zaujímať

Čítať článok
26.12.2018
12278
Lepšie ako program v TV: Vydajte sa na tieto krátke zimné výlety po Slovensku

Prinášame vám inšpirácie na krátke zimné výlety na východnom, strednom aj západnom Slovensku.

Čítať článok
14.3.2018
12463
Toto sú najčastejšie triky, ktoré skúšajú podvodníci na turistoch po celom svete

V Turecku strácajú kefky na topánky, v Taliansku pre vás majú náramok priateľstva a vo Francúzsku vám podstrčia zlatý prsteň.