Ramadán v Spojených arabských emirátoch

Ramadán je deviatym mesiacom podľa islamského kalendára, je pre moslimov časom na očistenie duše prostredníctvom modlitieb a pôstu. Ramadán začína každý rok v inom období a jeho začiatok sa riadi tvarom mesiaca na nebi v štádiu polmesiaca, ktorý je symbolom všetkých islamských krajín. Vzhľadom ku geografickej rozdielnosti jednotlivých krajín začína ramadán v každej krajine v inom čase. V roku 2020 by mal byť v SAE približne 23.04.-23.05.2020. Každý deň ramadánu držia moslimovia pôst od východu do západu slnka. Moslimovia sa v týchto dňoch zdržia jedla a pitia, ale aj fyzických radovánok. Ústa sa zdržia zbytočných klebiet a ohovárania, uši zase počúvania nemravných vecí. V tomto smere moslimovia venujú svoje telo i dušu úplne ramadánu. Podľa islamskej tradície je mesiac ramadán práve mesiacom, kedy Allah (Boh) povedal prorokovi Mohammedovi prvé verše Koránu. Na počesť toho zjavenia je Korán čítaný každý deň počas večernej modlitby. Korán sa recituje až do konca mesiaca. Počas ramadánu moslimovia konzumujú ranný pokrm tzv. suhoor a každý večer po západe slnka tzv. iftar. Ramadán je zakončený sviatkom Eid al-Fitr. V tento sviatok sa zhromaždia rodina a priatelia, aby sa pomodlili za spoločné jedlo. Ľudia si vymieňajú darčeky a oslavujú.
Počas ramadánu platia v SAE aj pre turistov obmedzenia:
- je nezákonné jesť, piť, žuť a fajčiť na verejnosti za denného svetla (aj v aute). Podľa miestnych zákonov môžete skončiť vo väzení po zvyšok mesiaca ramadán, ak vás polícia uvidí alebo niekto nahlási, ale je viac pravdepodobné, že budete mať prednášku od polície a prípadne aj pokutu. Podľa zákona vám hrozí pokuta až do výšky 2500 DHS alebo do 1 až 2 mesiace väzenia. - neorganizuje sa zábava ako brušné tance a TANURA tanec, rovnako tak nie je dovolený alkohol na Desert Safari alebo Dhow Cruise. - deti majú povolené jesť počas dňa, ale musíte byť diskrétny. Občerstvenie a nápoje je možné počas dňa zakúpiť v supermarketoch alebo čerpacích staniciach, prípadne reštauráciách/kaviarňach, aj keď vyzerajú zatvorené (potrebné je zaklopať na dvere). - je nutné sa obliekať viac konzervatívne - ramená a nohy musia byť zakryté ako u žien, tak aj u mužov, hoci pri návštevách niektorých nákupných centier v Dubaji je vidieť, že mnoho ľudí buď o vhodnom správaní počas ramadánu nevie, alebo ho nerešpektujú - v tom prípade sa ale vystavujú riziku vyššie spomenutých postihov. Tiež sa zdržte akýchkoľvek prejavov náklonnosti na verejnosti. - bary sú zvyčajne otvorené až po zotmení, ale návštevníci môžu byť požiadaní o preukázanie, akého sú vierovyznania a ak sú moslimovia môže im byť zamietnutý vstup. Živá a hlasná hudba je zakázaná rovnako ako tanec, takže väčšina diskoték je zavretá. Bary v Abú Dhabí sú zavreté. - akékoľvek trestné činy súvisiace s alkoholom sú trestané oveľa prísnejšie než po zvyšok roka. - hlasná hudba z autorádií nie je povolená - predovšetkým rocková hudba a podobné, je to prinajmenšom neúctivé.
Hotelové naradenia:
V spoločenských priestoroch hotela, okrem bazénovej a plážovej časti, je nutné byť zahalený (pri prechode na pláž či k bazénu cez recepciu či iné uzavreté priestory je nutné mať oblečenie zakrývajúce ramená, výstrih (hruď) a kolená). Na hoteloch tiež počítajte s prípadnými obmedzeniami, čo sa týka podávania alkoholu.
Verejné pláže a parky:
Je nezákonné jesť, piť, žuť a fajčiť na verejnosti za denného svetla (aj v aute). Podľa miestnych zákonov môžete skončiť vo väzení po zvyšok mesiaca ramadán, ak vás polícia uvidí alebo niekto nahlási, ale je viac pravdepodobné, že budete mať prednášku od polície a prípadne aj pokutu. Podľa zákona vám hrozí pokuta až do výšky 2500 DHS alebo do 1 až 2 mesiace väzenia.
Klienti ubytovaní v mestských hoteloch, ktorí využívajú verejne pláže Jumeirah Beach alebo Mamzar Park upozorňujeme, že počas Ramadanu plážové zariadenia na občerstvenie nefungujú. Občerstvenie na pláž si musí priniesť každý podľa svojej potreby. V plážových hoteloch sú cez deň v obmedzenom rozsahu poskytované stravovacie služby. Alkohol sa podáva až po západe slnka. Obchodné centrá majú otvorené od 09:00 – 13:00 a od 18:30 – 24:00 hod.