Popis hotela
Termíny a ceny

Veľký okruh Balkánom

17.09. - 26.09. Vybrať iný termín
-8%
1 324 €
konečná cena za os.
Žiadne skryté poplatky
Prvé voľné termíny mojej dovolenky
17.9. - 26.9.2019
9 nocí
1 323,88 €
17.9. - 26.9.2019
9 nocí
1 323,88 €

Program zájazdu

1.deň. Prílet do Tirany, ubytovanie, večera, podľa časových možností večerná prehliadka mesta Tirana, nocľah.

2.deň. Po raňajkách si spoločne pozrieme moderné mesto Tirana, vrátane veľkoryso pojatej hlavnej triedy so sochou národného hrdinu Skanderbega. Ďalej katolícky kostol Matky Terezy, moderný pravoslávny kostol, mešitu zo 17. storočia a známu štvrť „Blloku“, kde žili v prepychu stúpenci politického byra bývalého režimu, vrátane bývalého diktátora, zatiaľ čo krajina žila v chudobe a izolovane od celého sveta. Potom sa vyvezieme lanovkou na horu Dajti, s nádhernými panoramatickými výhľadmi. Transfer do rodného mesta národného hrdinu Skanderbega - Krujë, kde máme možnosť navštíviť hrad Krujë a pevnosť, múzeum vnútri pevnosti alebo etnografické múzeum. Prejazd do Shkodër, ubytovanie, večera, podľa časových možností večerná prechádzka mestom. Nocľah.

3.deň. Raňajky. Dnes budeme objavovať krásy Národného parku Thethi, ktorý je najpozoruhodnejší z albánskych národných parkov. Nájdeme tu poslednú dochovanú kullu Albánska (miesto kde v minulosti aj desiatky rokov prežívali muži ukrývajúci sa pred krvnou pomstou), krásový prameň Syri i Kaltër a predovšetkým krásnu albánsku prírodu doposiaľ takmer nedotknutú turizmom. Prejazd do Čiernej hory, ubytovanie v Ulcinj, večera, nocľah.

4.deň. Po raňajkách sa vydáme za poznávaním kláštora a pevnosti v Ulcinj a potom budeme pokračovať do Podgorice k miestnym Niagárskym vodopádom. Odpoludnia budeme mať možnosť kúpania a oddychu na pláži, večera a nocľah. 

5.deň. Raňajky, cesta cez Bar, Sutomore a Budvu do zátoky Kotor. Starobylý Kotor je pokladnicou cennej architektúry pod UNESCO, prehliadka Starého mesta, večera a nocľah. 

6.deň. Po raňajkách odjazd do Bosny a Hercegoviny, po prekročení hraníc pokračujeme do Trebinje a Kláštor Tvrdoš, pokračujeme do Neumu (odpoludnia čas na kúpanie a podobne), večera, nocľah.

7.deň. Raňajky, ráno odjazd na vodopády Kravica, cesta do Blagaj s vyvieračkou "Vrelo Bune" (prameň pod vápencovými skalami sa tu dostáva na povrch zemský v sile 43m3 za sekundu) a prehliadka starého dervišského kláštora vystavaného v 16. storočí priamo pri prameni Bune. Prejazd do Mostaru, podľa časových  možností večerná prechádzka mestom, večera, nocľah.

8.deň. Raňajky, dnešný deň začíname prehliadkou úchvatného Mostaru, hlavného a najväčšieho mesta Hercegoviny ležiacom na rieke Neretve. Naša cesta začne prehliadkou Starého mesta, ktorá nás dovedie k najvýznamnejšej zrekonštruovanej pamiatke Starého mesta - Starému mostu (Mostar bol ťažko zasiahnutý vojnou v rokoch 1992-95 pri ktorej prišlo k zničeniu veľkého množstva pamiatok vr. 400-ročného Starého mostu. V roku 2004 bol po rekonštrukcií starý most znova otvorený a o rok neskôr zapísaný na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO). Ďalej navštívime Turecké kúpele Hamam z 16. storočia, Kriva cuprija alebo Krivý most tiež zo 16. storočia, najstaršiu mešitu Cejvan Cehaj, starý bazár Kujundžiluk v srdci Starého tureckého mesta, kde nájdeme tradičné obchodíky a dielne remeselníkov, výrobky z medi a bronzu, obrazy, koberce, tradičné oblečenie, starožitnosti ale aj granátové jablká ako symbol Hercegoviny. Ďalej máte možnosť vidieť Koski Mehmed -Pašova mešitaKaradoz-begova mešita, tržnicu Tepa s miestnymi produktmi, turecký dom zo 17. storočia Bišćevića na východnom brehu Neretvy, kde môžete vidieť vybavenie domácnosti v osmanskom štýle, Most Musala takzvaný Titov most, ktorý bol postavený v časoch Rakúska-Uhorska. Večera, nocľah.

9.deň. Po raňajkách prejazd do Sarajeva. Tu si pozrieme najvýznamnejšie pamiatky mesta - tureckú štvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou, bazári a karavanseráji, Latinský most (tu bol spáchaný atentát na Františka Ferdinanda), Álej ostreľovačov alebo Národné divadlo. Ďalej máme možnosť navštíviť Trg Karla Paržiga - námestie pomenované po českom architektovi, Vječna Vatra horiacu na pamiatku partizánov, ktorý oslobodili mesto od fašistov alebo Sarajevské ruže (nenápadné diery v zemi Ferhadija vyplnené červeným voskom, pripomínajúci masaker civilistov v priebehu Bosenskej vojny). Tragickou kapitolou histórie mesta je vojna z 90. rokov, kedy bolo mesto dlhých 1 200 dní obliehané Srbmi. Jedná sa o najdlhšie obliehanie mesta v dejinách moderných vojen. Jediným spojením s vnútorným svetom bol pre obyvateľov zv. Tunel nádeje, 700 metrov dlhý tunel pod letiskom ovládaným jednotkami OSN, ktorým sem prúdilo jedlo, lieky, potraviny, zbrane aj zúfalý ľudia. Nemôžeme opomenúť ďalšie významné pamiatky mesta ako Starú synagógu z r. 1581, Aškenázsku synagógu z r. 1902, Katolícku katedrálu v neogotickom štýle z 19.st. alebo rezidenciu Konak z čias Rakúsko-Uhorska. Večera, nocľah.

10.deň. Raňajky, transfer na letisko, odlet.

Zmena programu je vyhradená. 

Doprava

Doprava

letecky Praha

Čítať viac
Stravovanie

Stravovanie

polpenzia 

Čítať viac

Poznámky

Minimálny počet účastníkov je 20.