Zavrieť

Veľká cesta Mexikom

  • doprava letecky doprava letecky

Cena od: -8% 2 557 € 15.11. - 29.11.2016 | Zmeniť

Vypočítať cenu Uložiť
Žiadne skryté poplatky
Hotel
Informácie
Termíny a ceny
Galéria
Mexico City • Teotihuacan • Puebla • Oaxaca • Tichý oceán - Puerto Angel • San Cristobal de las Casas • Aqua Azul • Palenque • Yucatán • Tulum • Chichén Itzá
Program zájazdu

Program zájazdu

1. deň: odlet z Prahy s prestupom. Prílet do mesta Mexico City vo večerných hodinách, potom transfer do historického centra mesta a ubytovanie v hoteli. Nocľah.
2. deň: Po raňajkách prehliadka Antropologického múzea, ktoré sústredí najlepšiu zbierku predmetov predkolombovských kultúr z územia Mexika na svete. Nasleduje prejazd asi 50 km za mesto k najväčšej archeologickej zóne – Teotihuacán (prezývanému mesto bohov), ktorému dominuje „trieda mŕtvych“ a pyramídy Slnka a Mesiaca. Spoločná prehliadka centra, ktoré bolo opustené skôr, ako sa ujali vlády nad okolítým územím Aztékovia. Po neskorom obede návrat do mesta a prehliadka dominánt centrálneho námestia s budovami Palacio Nacional, katedrálou a obradným centrom Aztékov. Nocľah.
3. deň: ráno odjazd do mesta Puebla okolo sopiek Iztaccíhuatl aPopokatépetl so zastávkou na prekvapujúce raňajky na horách. Puebla si zachovala koloniálny pôvab vďaka viac ako 70 kostolom a množstvom ďalších historických stavieb, ich fasády sú zdobené farebnými, ručne maľovanými kachličkami. Popoludní prechádzka medzi kaktusmi v biosférickej rezervácii Tehuacan, navečer príjazd do mesta Oaxaca a ubytovanie v hoteli. Nocľah
4. deň: po raňajkách návšteva kultového centra údolia Oaxaca – pyramídy, ktoré vystavali Zapotékovia a Mixtékovia na plošine kopca Monte Alban. Dochované štruktúry stavieb a pradávnych reliéfov spolu s unikátnou polohou prináša naozaj mimoriadny zážitok. Nasleduje prehliadka okolitých údolí so zastávkou na plantážach agáve, kde sa vyrába stále obľúbenejší Mezcal - pálenka s „červom“, a obed na dedinskej haciende. popoludní návrat do mesta, prehliadka malebného centra Oaxaca a jeho trhov, alebo voľno na pozorovanie ruchu a atmosféry námestia. Nocľah
5. deň: skoro ráno prejazd (s prestávkami cca 7 hodín) cez krásne pohorie Sierra Madre del Sur veľmi rozmanitou krajinou k najkrajším plážam na pobreží Tichého oceánu. V ďalekých oblastiach okolo rybárskeho prístavu Puerto Angel, do dnešného dňa málo zasiahnutým cestovným ruchom, objavíte ideálne miesto na odpočinok a načerpanie energie. Ubytovanie v hoteli na pláži. Nocľah.
6. deň: celodenné voľno na nádhernej pieskovej, cez kilometer dlhej pláži, na ktorej vychádza a zapadá slnko do Tichého oceána, alebo fakultatívne krátky výlet do malej prírodnej rezervácie, kde sa vydáte na loďke medzi mangrovníkmi za krokodílmi a vodným vtáctvom. Teplý oceán s veľkými vlnami poskytuje nádherné kúpanie, zábavu a úchvatné pozorovanie od úsvitu až do súmraku. Nocľah.
7. deň: Ďalší čas pre odpočinok a relaxáciu na skutočne nádhernom mieste alebo fakultatívne výlet člnom na oceán za pozorovaním morských živočíchov (delfíny, korytnačky a prípadne aj veľryby). Cestou kúpanie a šnorchlovanie v krytých zátokách a samozrejme rybárčenie. Fantastické pokrmy pre trosečníkov. V podvečer prejazd do Tehuantepec k prenocovaniu. Nocľah.
8. deň: ráno pokračuje putovanie do veľmi atraktívneho štátu Chiapas - území s najvyšším % pôvodných kmeňov. Cieľom je tradičná indiánska metropola San Cristobal de Las Casas, ale cestou ešte zastávka pri grandióznom kaňone Sumidero. Vyhlásená prírodná atrakcia na divokej rieke Grijalva ponúka možnosť výletov motorovým člnom medzi vysoké skaliská až 1000 m. Na večer ubytovanie v historickom centre San Cristobalu – malebného koloniálneho mesta v horách. Krátka prechádzka na zorientovanie a niečo dobrého na večeru. Nocľah.
9. deň: Po raňajkách prehliadka pešej zóny s rušným životom a návšteva pestrofarebného trhu s množstvom exotického ovocia, zeleniny, korenia a kvetín. Potom výlet do čiastočne autonómnych domorodých oblastí, kde doposiaľ prevláda tradičný spôsob života, odevov a rituálov. Indiánska dedinka, ochutnávka miestnej jednoduchej kuchyne a pre záujemcov kratší peší výlet na posvätnú horu. Popoludní návrat do mesta a voľno k nákupom alebo k mlsaniu miestnych dobrôt. Nocľah.
10. deň: po raňajkách odchod smer Palenque. Cestou krásnym pohorím strávite popoludnie pri efektných kaskádach Aqua Azul na rieke Shumul–Ha. Podľa aktuálnych podmienok možnosť výletu pozdĺž rieky k mohutným vodopádom s doprovodom miestneho indiána s mačetou alebo „len“ prechádzky po okolí a osviežujúce kúpanie v kúzelnej „modrej vode“ pretekajúca bujnou tropickou vegetáciou. Popoludní obed v lone tropickej prírody a príjazd do mesta Palenque, ubytovanie v hoteli a nocľah.
11. deň: Dopoludnia prehliadka starých mayských chrámov v Palenque – jedzny z najkrajších pyramíd tzv. „El Mundo Maya“ (mayského sveta). Džungľa behom storočia pohltila 98% stavieb kedysi mocného mestského štátu. Záhady vzostupu a pádu tejto neuveriteľnej civilizácie lákajú vedcov a návštevníkov z celého sveta rovnako ako staroveká architektúra a prírodná rezervácia, v ktorej je možné pozorovať opice a tukany. Neskôr prejazd na polostrov Yucatán k pobrežiu Karibiku. Neskoro večer ubytovanie v hoteli v Tulum. Nocľah.
12. deň: Celý deň v tyrkysových vodách pri Karibskom mori. Raj plný kokosových paliem, slnka a bieleho piesku. Kúpanie na najkrajších prírodných plážach, odpočinok, dlhé prechádzky, alebo možnosť nahliadnutia pod morskú hladinu pri korálových útesoch na západnej pologuli, s možnosťou videnia plno farebných rybičiek. Na večeru do výbornej reštaurácie s bohatým výberom mäsa a morských plodov. Nocľah.
13. deň: Ranná prehliadka starobylého prístavu Tulum, pyramíd vystavaných na útesoch Karibiku. Ešte jeden deň relaxácie na najkrajších plážach Karibiku. Možnosť výletu k niektorej z „cenote“ - unikátny prírodny úkaz s osviežujúcim kúpaním. Návšteva krasovej jaskyne zatopenej sladkou vodou je skutočným zážitkom a stále viac vyhľadávanou atrakciou. Popoludní prejazd do mestečka Valladolid. Nocľah. 
14. deň: Poznávanie rovinatého štátu Yucatán, kde sú kľudné dedinky a na pobreží Mexického zálivu unikátne prírodné rezervácie Río Lagartos. Výlet člnom, úzkou zátokou, kde sú magrovníky a je domovom 395 pozorovaných druhov vtáctva, vrátane najväčšej mexickej kolónie plameniakov ružových ,,zhruba,, 40 000 jedincov. Na záver mayská bahenná kúpeľ a kúpeľ v sladkej vode. Pri obede výborná príležitosť ochutnať plody mora. Popoludní zastávka v typickej dedinke s krásnou prírodnou „cenote“. Osviežujúci kúpeľ, nádherný zážitok. Nocľah v blízkosti Chichén Itzá. Nocľah.
15. deň: Po raňajkách spoločná prehliadka pyramíd Chichén Itzá, najvýznamnejšej a najnavštevovanejšej archeologickej zóny na polostrove Yucatán, ktorá bola zvolená novodobým divom sveta. Pyramídy zasvätené kmeňovým bohom, ihrisko na pelotu, observatórium, veľká obetná studňa „cenote“, chrám bojovníkov a mnoho ďalších stavieb bolo kedysi centrom zaniknutej mayskej kultúry. Popoludní presun na letisko do Meridy, odlet do Mexiko City a nasleduje let do Prahy s prestupom.
16. deň: Prílet do Prahy.
Minimálny počet účastníkov

Minimálny počet účastníkov

15
Doprava

Doprava

letecky z Viedne

Poznámka

program 14. dne může být změněn s ohledem na aktuální podmínky.

Který z termínů vybrat?

Do Mexika lze jistě cestovat celoročně, ale zde je pár informací, abyste si mohli vybrat ten nejlepší termín. Přitažlivost této destinace násobně roste v období našeho podzimu, zimy a jara. Odletět ze sychravých a šedivých dnů do sluncem provoněného a barevného Mexika je ten nejlepší nápad.
Období dešťů (nejsou to monzunové lijáky) končí v říjnu, pak je obloha většinou modrá, vody Karibského moře i Tichého oceánu jsou vyhřáté na teplotu okolo 30 stupňů a po vydatných deštích bude krajina ještě několik týdnů svěží a zelená. V karibské oblasti však ještě mohou hrozit menší tropické bouře a hurikány. Začátkem listopadu můžete zažít velmi zajímavé mexické svátky „mrtvých“.
O teplotu vody a vzduchu nemusíte mít obavu ani během ryze zimních měsíců, i když v nadmořské výšce centrálního Mexika může být v noci a ráno docela chladno. Studené fronty ze severu zde dokážou srazit teplotu až k blízkosti nuly. Přes den se však díky stabilnímu podnebí oteplí na velmi příjemných 25 stupňů a na pobřeží ještě o něco více. U Karibiku je však počasí rozmarné asi jako v dubnu u nás.
Vegetace je však s výjimkou tropických oblastí již suchá a stromy, které se zbavily listí, začínají už počátkem února kvést. Jaká krása! Koncem února se také konají pestré a zábavné karnevaly.
V březnu začíná rychle jaro. Delší dny, více slunce a teplejší noci, koncem dubna vrcholí období sucha. Hnízdí ptáci, dozrává skvělé tropické ovoce jako papaya a mango. Také na karibském pobřeží je už spolehnutí na počasí a sezóna je v plném proudu.

Co budu jíst?

Mylná a hluboce zakořeněná představa o pálivé mexické kuchyni v myslích lidí přetrvává, dokud autentickou stravu neochutnají. Nabídka jídel je v Mexiku tak široká, že prakticky můžete jíst, na co jste byli zvyklí. Míchaná vajíčka k snídani, kávu, čaj nebo kakao. Kuře, řízek, nebo těstoviny k obědu, a samozřejmě dobrou polévku, co třeba zeleninový vývar?
Bylo by však chybou neochutnat něco méně konvenčního a případně si jídlo přiostřit pikantními omáčkami, které jsou vždy na stole.
Tradičním základem mexické kuchyně je kukuřice, ze které se dělají placky - tortily. Plní se nejčastěji sýrem – quesadillas, nebo nadrobno nakrájeným masem se zeleninou - tacos, či s omáčkou a smetanou - enchiladas. Ještě tradičnější jsou tamales (v banánovém listu nebo kukuřičném ošustí vařené těsto s kuřecím masem a omáčkou ze zelených, nikoliv nezralých rajčat, nebo červených paprik.
Dále vás čeká spousta výborného ovoce, čerstvé ovocné šťávy, ryby, krevety a jiní mořští živočichové, pečené selátko na pomerančích nebo zmrzlina, Platano Frito (smažený banán) a domácí dorty všeho druhu jako dezert.
Bylo by toho ještě hodně, ale od toho budete mít v patách průvodce, který vám poradí a doporučí objednat si podle vaší aktuální chuti.

Čeho se obávat?

V souvislosti s Mexikem se u nás bohužel skloňuje v prvé řadě kriminalita spojená s válkou drogových kartelů proti armádě či policii. Jaký to má ale vliv na život v zemi a cestovní ruch? Lze říci, že minimální, jelikož se většina násilností odehrává v příhraničních oblastech s USA, jako jsou Ciudad Juarez, Matamoros nebo Tijuana. Určité problémy sice jsou v letoviscích Acapulco a Cancún, ale zde jako by šlo o dva rozdílné světy. Násilí související s bojem o zisky na drogových obchodech jde mimo turistiku a všední život obyvatel. Ostatně o tom svědčí obrovský počet turistů (přes 3 miliony), kteří každoročně navštíví právě Cancún a přilehlou Rivieru Maya, aby zde v klidu a pohodě strávili svou vysněnou dovolenou.
Když cestujeme mimo velká města nebo letoviska, čekají nás cestou občas vojenské kontroly, které však autobus s turisty téměř nezdrží. Mají zabránit transportu narkotik, převozu zbraní a peněz, které s tímto velkým businessem souvisí. Vždy se ale potkáte s velmi pohodovou a přátelskou atmosférou, která vám umožní užít si v klidu krásy a pohostinnost Mexika.
Po zdravotní stránce se nemusíte přehnaně obávat nebezpečných nástrah. Hygiena i zdravotní péče je na poměrně vysoké úrovni a počet turistů, které postihnou vyhlášené zažívací potíže, se stále zmenšuje. Očkování pro cestu do Mexika jsou našimi středisky pouze doporučená, nikoliv povinná, proto záleží na každém z vás, jak se zdravotní přípravou naloží s ohledem na svůj zdravotní stav.

Veľká cesta Mexikom